40

В социалните мрежи изобилства от всевъзможни теории, свързани с това как можем да се предпазим от COVID-19 или да се излекуваме бързо, ако сме се заразили с опасната болест. Според една от тях, най-лесният начин да постигнем това е…да консумираме алкохол. Въпросното твърдение може да ви звучи странно или дори смехотворно, но броят на хората, които вярват в неговата достоверност, не е никак малък. Те подчертават, че в повечето дезинфектанти за ръце и повърхности има около 60 – 70% алкохол и следователно подобни напитки действително могат да ни предпазят от COVID-19.

Мнението на лекарите

Учените са единодушни, че колкото и привлекателна да е за някои хора, идеята, че алкохолът може да ни предпази от COVID-19, е абсолютна измислица и няма никакви доказателства в нейна подкрепа. Нещо повече – той не само няма положително въздействие върху човешкия организъм, но може и да навреди на неговите способности да се справи с болестта и дори да доведе до влошаване на симптомите. Лекарите подчертават, че подобни напитки винаги трябва да се консумират умерено.
 
Световната здравна организация (СЗО) също предупреждава, че алкохолът не може да се използва като метод за превенция и лечение на COVID-19. Нещо повече – той увеличава опасността от развитието на т. нар. остър респираторен дистрес синдром (ОРДС). Става въпрос за опасно възпаление на белите дробове, което може да причини смърт или да доведе до много тежки последици. От СЗО също така съветват, че „хората трябва да сведат до минимум консумацията на алкохол, особено в настоящата ситуация“. Експертите добавят, че много хора се чувстват тревожни и самотни в условията на продължаващата пандемия от COVID-19, което ги кара все по-често да посягат към чашката. Това води до една притеснителна тенденция – броят на смъртните случаи, свързани с прекомерната употреба на алкохол, се увеличава.

Алкохолът като лекарство

Използването на алкохолни напитки като лекарства всъщност има дълга история. Още през 13 в. английският философ Роджър Бейкън пише, че виното може „да предпази стомаха от различни болести, да помогне за затоплянето на тялото и да улесни храносмилането, превръщайки погълнатата храна в кръв“. Той добавя, че то може да има и нежелани ефекти: „ако се консумира в твърде големи количества, виното може да нанесе сериозни вреди. То може да помрачи разсъдъка, да повлияе зле на мозъка…ще причини треперене на крайниците и зачервявания“. Между 16 и 18 в. виното започнало да се използва за приготвянето на различни ястия, като за някои от тях се смятало, че могат да лекуват чума.

Подобни вярвания имало и за спиртните напитки. Джинът, например, също бил възприеман като средство за справяне с чумата, а абсентът – като лекарство, с помощта на което човек може да изхвърли от тялото си всякакви чревни паразити. Постепенно, обаче, тези схващания се променили. През 18 в. много учени започнали да предупреждават, че прекомерната консумация на алкохол е пряко свързана с бедността и високите нива на престъпността в някои градове.

Борбата на Великобритания срещу алкохола

През 1725 г. Лондонската Кралска колегия на лекарите публикува документ, в който изразява своята загриженост от „пагубната и нарастваща употреба на спиртни напитки“. По това време много хора в Англия консумирали джин ежедневно и в значителни количества. Основните причини за тази масова пристрастеност били липсата на контрол върху търговията с въпросната напитка и подобрените методи за дестилация. Едва през 19 в. на алкохола започнало да се гледа като на проблем по последователен начин, отбелязва д-р Вирджиния Беридж от Лондонското училище по хигиена и тропическа медицина.

По това време Великобритания започнала да става все по-индустриализирана и урбанизирана, поради което изпитвала растяща нужда от способни работници, отнасящи се сериозно към своите задължения. Така, трезвеността постепенно се превърнала във важна добродетел. Зародили се движения, призоваващи да не се консумира никакъв алкохол, като към тях се присъединили и много лекари. Ето какво се казва в едно съобщение, разпространено от Британското медицинско дружество за трезвеност през 1871 г.: „Тъй като се смята, че безотговорното предписване на големи количества алкохолни течности... в редица случаи е станало причина за изграждането на вредни навици у пациентите, а употребата на алкохол няма как да бъде спряна в хода на лечението на някои заболявания, всеобщото мнение е, че нито един лекар не бива да действа прибързано, а да прояви необходимата отговорност“.

Несъмнените вреди от алкохола

Представители на СЗО наскоро публикуваха документ, в който предупреждават, че алкохолът крие много рискове не само в условията на продължаващата пандемия от COVID-19. Те напомнят, че той има негативно въздействие върху почти всеки един орган в човешкото тяло. В интерес на истината, рискът от подобни последици се увеличава с всяка чаша, която поглъщаме. Алкохолът отслабва имунната ни система, а освен това има доказателства, че може да доведе до развитието на някои ракови заболявания.
 
От СЗО също така напомнят, че консумирането на алкохолни напитки променя нашето поведение и влияе на преценките ни, както и на нашата способност да вземаме решения. Едно от най-очевидните доказателства в това отношение е големият брой пътнотранспортни инциденти, причинени от водачи, решили да седнат зад волана в нетрезво състояние. Освен това, дори и в малки количества, алкохолът може да навреди на плода по време на бременност, а редица проучвания недвусмислено показват, че той увеличава риска от извършването на тежки престъпления, свързани с прояви на агресия.

Коментари 40
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

40 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Снимката е архивна!

Руска атака остави част от Одеса без електричество и отопление

Свят Преди 19 минути

Четирима души са пострадали, сред които дете

Украйна атакува петролна рафинерия в руската Самарска област

Украйна атакува петролна рафинерия в руската Самарска област

Свят Преди 23 минути

Според каналите "База" и "Маш" в Telegram нападението е предизвикало пожар

Пеевски: Правителството иска да ореже пенсиите - няма да допуснем това

Пеевски: Правителството иска да ореже пенсиите - няма да допуснем това

България Преди 1 час

Според него за степента на цивилизованост на едно общество се съди по грижата, която полага за най-слабите

<p>Кого почита църквата днес</p>

Почитаме паметта на трима видни християни, кои са те

Любопитно Преди 1 час

В своето Послание до Филимон апостол Павел ги нарича обични сътрудници и съратници в разпространението на спасителното благовестие на Христос

ЦРУ разширява тайните полети с дронове над Мексико

ЦРУ разширява тайните полети с дронове над Мексико

Свят Преди 2 часа

Целта е издирване на лаборатории за фентанил

Временна организация на движението в центъра на София в сряда

Временна организация на движението в центъра на София в сряда

България Преди 2 часа

Тя се налага по повод отбелязването на 152-рата годишнина от гибелта на Васил Левски

,

Жена замрази храна от покойния си съпруг и я изяде 2 г. по-късно

Вдъхновени истории Преди 2 часа

Цялата история може да прочетете в следващите редове

.

„Супер майка“ лети по 350 км дневно за работа, за да спестява от наем

Любопитно Преди 2 часа

Каур е майка на две деца, която смело решава да лети до работа всеки ден

,

Руснаците пестят: Расте търсенето на стоки втора употреба

Свят Преди 2 часа

Руската икономика все повече напомня на тази в бившия Съветски съюз, казва руски икономист

рак

Британски професор с пробив за рака, убил майка му

Любопитно Преди 2 часа

Откритието предизвика голямо вълнение сред изследователите

<p>19.02: България и Сърбия подписват Букурещкия мирен договор</p>

19.02: България и Сърбия подписват Букурещкия мирен договор

Любопитно Преди 2 часа

Вижте какво се е случило на тази дата в историята

Снимката е илюстративна

Леден студ сковава България: Рязко застудяване и обилни снеговалежи

България Преди 2 часа

Очакват се температури до -16° и сериозни зимни условия

Тръмп подготвя още мита за чипове, цените вече се вдигат

Тръмп подготвя още мита за чипове, цените вече се вдигат

Технологии Преди 3 часа

Това ще се отрази на всички устройства на пазара

Това е проектобюджетът за 2025 г.

Това е проектобюджетът за 2025 г.

България Преди 9 часа

Прогнозният дефицит за периода 2025-2028 г. е в рамките на 2,2-3,0% от БВП с низходяща тенденция

Конструкция се срути и уби мъж в завод на „Асарел Медет”

Конструкция се срути и уби мъж в завод на „Асарел Медет”

България Преди 9 часа

Инцидентът е станал на обект в Панагюрище