В социалните мрежи изобилства от всевъзможни теории, свързани с това как можем да се предпазим от COVID-19 или да се излекуваме бързо, ако сме се заразили с опасната болест. Според една от тях, най-лесният начин да постигнем това е…да консумираме алкохол. Въпросното твърдение може да ви звучи странно или дори смехотворно, но броят на хората, които вярват в неговата достоверност, не е никак малък. Те подчертават, че в повечето дезинфектанти за ръце и повърхности има около 60 – 70% алкохол и следователно подобни напитки действително могат да ни предпазят от COVID-19.
The World Health Organization wants you to know that excessive alcohol consumption will not protect you against Covid-19. It won't kill the virus, either — the opposite is true. https://t.co/JeJwACFE3k
— CNN International (@cnni) April 20, 2020
Мнението на лекарите
Учените са единодушни, че колкото и привлекателна да е за някои хора, идеята, че алкохолът може да ни предпази от COVID-19, е абсолютна измислица и няма никакви доказателства в нейна подкрепа. Нещо повече – той не само няма положително въздействие върху човешкия организъм, но може и да навреди на неговите способности да се справи с болестта и дори да доведе до влошаване на симптомите. Лекарите подчертават, че подобни напитки винаги трябва да се консумират умерено.
Световната здравна организация (СЗО) също предупреждава, че алкохолът не може да се използва като метод за превенция и лечение на COVID-19. Нещо повече – той увеличава опасността от развитието на т. нар. остър респираторен дистрес синдром (ОРДС). Става въпрос за опасно възпаление на белите дробове, което може да причини смърт или да доведе до много тежки последици. От СЗО също така съветват, че „хората трябва да сведат до минимум консумацията на алкохол, особено в настоящата ситуация“. Експертите добавят, че много хора се чувстват тревожни и самотни в условията на продължаващата пандемия от COVID-19, което ги кара все по-често да посягат към чашката. Това води до една притеснителна тенденция – броят на смъртните случаи, свързани с прекомерната употреба на алкохол, се увеличава.
For those coping with alcohol addiction, Christmas is one of the toughest times of the year https://t.co/7jRRXBCRPi pic.twitter.com/9IfE9Dtb9k
— The Independent (@Independent) December 5, 2017
Алкохолът като лекарство
Използването на алкохолни напитки като лекарства всъщност има дълга история. Още през 13 в. английският философ Роджър Бейкън пише, че виното може „да предпази стомаха от различни болести, да помогне за затоплянето на тялото и да улесни храносмилането, превръщайки погълнатата храна в кръв“. Той добавя, че то може да има и нежелани ефекти: „ако се консумира в твърде големи количества, виното може да нанесе сериозни вреди. То може да помрачи разсъдъка, да повлияе зле на мозъка…ще причини треперене на крайниците и зачервявания“. Между 16 и 18 в. виното започнало да се използва за приготвянето на различни ястия, като за някои от тях се смятало, че могат да лекуват чума.
Подобни вярвания имало и за спиртните напитки. Джинът, например, също бил възприеман като средство за справяне с чумата, а абсентът – като лекарство, с помощта на което човек може да изхвърли от тялото си всякакви чревни паразити. Постепенно, обаче, тези схващания се променили. През 18 в. много учени започнали да предупреждават, че прекомерната консумация на алкохол е пряко свързана с бедността и високите нива на престъпността в някои градове.
London's old National Temperance Hospital aimed to stop the use of alcohol as medicinehttp://t.co/ohk4I7WnT5 pic.twitter.com/ycgR8EbH0G
— BBC News (UK) (@BBCNews) July 30, 2014
Борбата на Великобритания срещу алкохола
През 1725 г. Лондонската Кралска колегия на лекарите публикува документ, в който изразява своята загриженост от „пагубната и нарастваща употреба на спиртни напитки“. По това време много хора в Англия консумирали джин ежедневно и в значителни количества. Основните причини за тази масова пристрастеност били липсата на контрол върху търговията с въпросната напитка и подобрените методи за дестилация. Едва през 19 в. на алкохола започнало да се гледа като на проблем по последователен начин, отбелязва д-р Вирджиния Беридж от Лондонското училище по хигиена и тропическа медицина.
По това време Великобритания започнала да става все по-индустриализирана и урбанизирана, поради което изпитвала растяща нужда от способни работници, отнасящи се сериозно към своите задължения. Така, трезвеността постепенно се превърнала във важна добродетел. Зародили се движения, призоваващи да не се консумира никакъв алкохол, като към тях се присъединили и много лекари. Ето какво се казва в едно съобщение, разпространено от Британското медицинско дружество за трезвеност през 1871 г.: „Тъй като се смята, че безотговорното предписване на големи количества алкохолни течности... в редица случаи е станало причина за изграждането на вредни навици у пациентите, а употребата на алкохол няма как да бъде спряна в хода на лечението на някои заболявания, всеобщото мнение е, че нито един лекар не бива да действа прибързано, а да прояви необходимата отговорност“.
Britain suffers record rise in alcohol deaths during COVID pandemic https://t.co/0HtdXYZ2I0 pic.twitter.com/8Ln9IaVFil
— Reuters (@Reuters) December 7, 2021
Несъмнените вреди от алкохола
Представители на СЗО наскоро публикуваха документ, в който предупреждават, че алкохолът крие много рискове не само в условията на продължаващата пандемия от COVID-19. Те напомнят, че той има негативно въздействие върху почти всеки един орган в човешкото тяло. В интерес на истината, рискът от подобни последици се увеличава с всяка чаша, която поглъщаме. Алкохолът отслабва имунната ни система, а освен това има доказателства, че може да доведе до развитието на някои ракови заболявания.
От СЗО също така напомнят, че консумирането на алкохолни напитки променя нашето поведение и влияе на преценките ни, както и на нашата способност да вземаме решения. Едно от най-очевидните доказателства в това отношение е големият брой пътнотранспортни инциденти, причинени от водачи, решили да седнат зад волана в нетрезво състояние. Освен това, дори и в малки количества, алкохолът може да навреди на плода по време на бременност, а редица проучвания недвусмислено показват, че той увеличава риска от извършването на тежки престъпления, свързани с прояви на агресия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!