М еждународната общност трябва да сключи анти-пандемичен договор, който ще позволи в бъдеще да се избягват подобни тежки ситуации, както при COVID-19 и да се реагира координирано, когато възникнат.
Това заяви на срещата на върха на лидерите на Г-20 председателят на Европейския съвет Шарл Мишел.
"COVID-19 изненада много от нас. Но това не е първата глобална пандемия и за съжаление, няма да е последната. С поглед към бъдещето, световната общност трябва да бъде по-добре подготвена за пандемии. Трябва да се създаде Международен договор срещу пандемии, който може да ни помогне да реагираме по-бързо и по-координирано. Този договор трябва да бъде съгласуван с всички организации и агенции на ООН, по-специално със СЗО”, заяви Мишел.
Ръководителят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен отбеляза на свой ред, че световната общност трябва да засили своята готовност за подобни пандемии.
"Като урок от кризата трябва да засилим глобалната готовност. Ще обсъдим това отново през май 2021 г. на съвместната глобална здравна среща на Г-20 в Италия", каза тя.
Срещата на върха на Г-20 се проведе тази година от 21 до 22 ноември под председателството на краля на Саудитска Арабия Салман бин Абдел Азиз Ал Сауд под формата на видеоконференция. Основните теми за обсъждане бяха мерките за борба с пандемията, както и процесът на глобално икономическо възстановяване.
Групата на двадесетте (Г-20) обяви, че ще удължи отсрочването на плащанията за обслужване на дълга до юни 2021 г.
Това се посочва в окончателната декларация на срещата на върха на Г-20.
Отсрочката се дължи на неспособността на много страни да изпълнят задълженията си поради пандемията и икономическата криза, причинена от нея.
Както беше обяснено в тази връзка на пресконференция в Рияд след срещата на върха от министъра на финансите на кралството Мохамад бин Абдула ал Джадаан, "бедните страни ще получат помощ в краткосрочен и средносрочен план".
"Разбрахме се за обхвата на тази помощ", каза той. "Ако се забавим, забавянето ще се отрази негативно на всички нас."
През април Г-20 предостави на най-бедните страни в света правото да прекратят плащанията по външния държавен дълг, включително обслужването му, до края на тази година.
Най-малко 46 държави с ниски доходи вече са се възползвали от тази инициатива. На срещата на върха беше обявено също, че редица други държави възнамеряват да се присъединят към тях.
Помощ за страните, засегнати от коронавируса
Г-20 се ангажира да помогне на страните, най-силно засегнати от новата пандемия от коронавирус. Г-20 се ангажира да "подкрепи всички развиващи се и най-слабо развити страни в отговор на пандемията, с акцент върху най-засегнатите от нея".
"Ще продължим да полагаме усилия за защита и помощ", се казва в изявлението.
Освен това Г-20 декларира своя ангажимент за "разширяване на правата и възможностите на хората и спасяване на планетата".
"Необходимо е да координираме действията си на глобално ниво и да действаме солидарно", се казва в комюникето. "Ние се стремим да възстановим света от пандемията."
Борба с COVID-19
Страните от Г-20 считат за необходимо спешно да се установи контрол върху разпространението на коронавируса, съгласно декларацията на участниците в срещата.
"Въпреки факта, че пандемията на COVID-19 предизвика рязък спад в световната икономика през 2020 г., бизнес активността започна да набира скорост отчасти на фона на постепенното отваряне на нашите икономики и положителните резултати от нашата мащабна реакция", отбелязват участниците в срещата.
"Това възстановяване е неравномерно, силно несигурно и е обект на нарастващи отрицателни рискове за икономическата активност, включително тези, произтичащи от нови огнища в някои страни. Отбелязваме необходимостта от спешно установяване на контрол върху разпространението на вируса, което е от ключово значение за подпомагането на възстановяването на световната икономика", подчертава документът.
"Решени сме да продължим, доколкото е необходимо, да използваме всички средства, с които разполагаме, за да спасим животи и работни места, както и доходите на населението. Ще продължим да осигуряваме подкрепа за възстановяване на световната икономика, както и за увеличаване на стабилността на финансовата система, като същевременно предотвратим рисковете от спад на икономическата активност."
Спутник V с много по-ниска цена от Moderna и Pfizer
Ваксините BioNTech и Pfizer може да бъдат пуснати през декември
Колко време болните от COVID-19 пренасят заразата
Тренд: 45% от българите няма да се ваксинират срещу COVID-19
1 млн. души ваксинирани с експериментална ваксина в Китай
Майката на починалия с COVID-19 в Бургас: Ако го бяха интубирали можеха да му помогнат
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!