14-дневната заболеваемост варира в различните области на страната. От 265 на 100 хиляди души в област Кърджали – до 2369 на 100 хиляди души в област Благоевград. Тези големи разлики се обуславят от различни фактори. Затова всеки един Областен кризисен щаб в зависимост от обстановката взема мерки на регионално ниво. При тази голяма разлика на регионално ниво – ограничения на национално ниво за момента не са необходими". Това заяви в студиото на "Събуди се" министърът на здравеопазването професор Асена Сербезова.
По думите ѝ благодарение на модела на МЗ за управление на кризата с COVID-19, се отчита и броят на заболелия медицински персонал.
"Броят на леглата може да се увеличи, но много е важно кой ще ни лекува. Заболеваемостта на медицинския персонал се следи ежедневно", категорична е тя. По думите ѝ най-проблемен от гледна точка на заболеваемостта в момента е София-град.
"Мерките, които ще се вземат в районите с по-голяма заболеваемост, предстоят да се вземат след 5 дни.
Това са областите София-град, Благоевград, Перник, Стара Загора, Бургас. Тези мерки ще бъдат взето на областно ниво. Максимално сме отразили желанието на МОН да бъде запазено присъственото обучение на децата от 1 до 4 клас", подчерта Сербезова. И допълни: "Към настоящият етап се запазва присъственият учебен процес, който се следи много отблизо. Ваканцията, обявена от Николай Денков, ще даде възможност за една почивка, без това да навреди на учебния процес".
Тя изрази несъгласие с критиците на включването на критерия за следене на заетостта на интензивните легла.
"Те вероятно пропускат, че това не е единственият фактор, който се отчита. Вземаме предвид как протича вирусът, кои възрастови групи се разболяват, как се натоварва системата и как се лекуват хората в извънболнични условия. Отчитат се и спешните обаждания".
"Над 90%, които стигат до прием в интензивно отделение, не са ваксинирани. Искам да отправя апел – да се повиши ваксинационният обхват. Ваксините не ни пазят на 100 процента и никой не го е твърдял, но ни пазят от тежко протичане на заболяването", подчерта министър Сербезова.
"Валидността на зелените сертификати ще бъде в рамките на 270 дни от 1 февруари, каквито са препоръките на ЕК.
На този етап удостоверението за антитела не отпада. Така валидността на документа за хората със завършен ваксинационен курс ще важи 9 месеца. В момента се обсъжда и подобен срок за хората, които са преболедували и за тези с антитела", каза още министърът на здравеопазването.
Колко антитела са нужни, за да сме защитени от COVID-19
Европа променя срока на ваксинационните сертификати
"Няма да се ваксинираме. Това си е наш личен риск!"
Ваксинирани, но болни от COVID-19. Защо?
Целия разговор вижте във видеото.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!