В се още в България няма регистриран случай на новия вариант на COVID-19 "Омикрон". Националният център по заразни и паразитни болести обаче работи усилено в тази посока.
Това заяви в предаването "Събуди се" по NOVA директорът на НЦЗПБ проф. Ива Христова.
"Този процес изисква време, докато лабораториите изпратят пробите и те да се обработят. Започнали сме едно мащабно секвениране, чиито резултати се очакват до седмица", допълни Христова.
Директорът на НЦЗПБ посочи, че според указанията на Европейския център за контрол на болестите 5-10% от положителните проби трябва да бъдат секвенирани. У нас се секвенират 10%.
"Това са няколкостотин проби на седмица. Ще го хванем. Освен това въведохме теста, който открива промените в S-гена. Така че правим и един предварителен скрининг", уточни проф. Христова.
Омикрон не предизвиква тежка инфекция при ваксинираните срещу COVID-19
Базирайки се на данните за "Омикрон", получени от ЮАР, тя заяви, че в рамките на месец новият вариант може да се превърне в доминиращ в България.
"За "Омикрон" знаем, че има един голям букет мутации. Голяма част от тях са нови за коронавируса, но са общи с вируси, които причиняват остри респираторни заболявания. Данните към момента са, че протича по-леко", допълни директорът на НЦЗПБ.
Проф. Христова посочи с категоричност, че "Омикрон" е много по-заразен.
"Ако "Алфа" вариантът беше 60% по-заразен от изходния "ухански вариант" и "Делта", спрямо "Алфа" беше още 60%, в случая имаме 200-300% нагоре от "Делта" варианта", уточни тя.
По думите ѝ, ако се допусне разпространението на "Омикрон" в България, страната ни ще влезе в следващата вълна точно когато излиза от предходната.
"Възможно е тя да обхване много по-голям брой хора", предупреди директорът на НЦЗПБ.
Днес британските власти съобщиха за 75 нови случая на заразяване с варианта "Омикрон" на коронавируса във Великобритания, предадоха британските медии - повече по тази тема ще намерите тук.
Проф. Христова прогнозира, че грипна вълна в България ще има през януари:
"Алармирахме многократно, че няма да бъде това спокойствие, което имаше миналата година. Натрупа се много неимунно население, което не се е срещало с вируса и затова апелирахме за безплатна ваксинация по програмата за превенция на грипа. Все още не е късно това да се направи", обясни проф. Христова.
Директорът на НЦЗПБ коментира и темата за менингита в детска градина в София:
"Годишно случаите на бактериален менингит са около 15. Това е сравнително рядко заболяване, което се причинява най-често от три бактерии. При единични случаи се стига до заболяване и вече единици от вече заболелите са направили сепсис", каза директорът на НЦЗПБ.
"В никакъв случай не можем да очакваме масово заболяване. Това са спорадични, абсолютно изолирани случаи", коментира още проф. Христова.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!