Решиха как ще продължат да учат учениците от 5 до 12 клас
Източник: iStock Photos/Getty Images
14

Р азрешава се извършването само на практически присъствени дейности на учениците от 5 до 12 клас и на студентите, които не могат да се проведат в електронна среда.

Останалите им занятия остават онлайн до 31 януари.

Това бе решено на работно съвещание при премиера Бойко Борисов. 

В него участваха министърът на здравеопазването Костадин Ангелов, министърът на образованието и науката Красимир Вълчев, министърът на младежта и спорта Красен Кралев, министърът на вътрешните работи Христо Терзийски и представители на Националния оперативен щаб и на ваксинационния щаб.

В началото на заседанието здравният министър докладва на премиера, че епидемичната ситуация в страната продължава да се подобрява.

"По отношение на заболеваемостта България вече е на 26-о място от страните в Европейския съюз, а като добавим към тях и страните от Балканите, ние сме на 31-о място по заболеваемост и на 7-о място по смъртност от държавите членки на ЕС", посочи министър Ангелов.

Той отбеляза, че в лечебните заведения се отчита трайна тенденция за намаляване на използваемостта на болничните легла както в интензивните отделения, така и извън тях. Броят на излекуваните също категорично остава по-голям от броя потвърдени нови случаи на дневна база.

Въз основа на направените анализи и проведени срещи, министърът на здравеопазването предложи на премиера и членовете на Министерския съвет да се разреши присъственото провеждане на определени практически дейности и изпити за учениците от 5 до 12 клас и на студентите във висшите училища, но обучението им в електронна среда да продължи до 31 януари.

"Ще бъде подготвен списък с точно посочените практически занимания, които по изключение ще се извършват присъствено. Относно другите противоепидемични мерки в страната, считаме, че те трябва да продължат да действат до края на месец януари т.г.", категоричен бе министърът на здравеопазването Костадин Ангелов.

Той бе подкрепен от образователния и спортния министър Красимир Вълчев и Красен Кралев.

"Данните от последните седмици са отговор на всеки, който казва дали са ни били правилни и навременни така наложените точни мерки", отбеляза министър-председателят Бойко Борисов.

Премиерът изрази благодарност към всички лекари и медицински работници, както и към Националния оперативен щаб за добрите резултатите в битката с новия вирус, постигнати с възможно най-меките противоепидемични мерки на фона на ограниченията в Европа.

"В същото време много хора разбраха, че с дистанцията и маските, и ако пазят себе си и близките си - това е само добре за тяхното здраве. Голям плюс е и че децата ходят на ясли, детски градини и на училище до 5-и клас, за да не губят своите навици", изтъкна министър-председателят.

Премиерът Борисов добави, че предстои да се разгледат различни варианти за възстановяването на класните занятия при по-големите ученици от 5 до 12 клас.

Акцент на работното съвещание при министър-председателя бе ходът на ваксинацията срещу коронавируса у нас.

До момента имунизираните са 16 161 души.

"Утре очакваме първата доставка от втората разрешена за употреба ваксина на компанията "Модерна". Количеството, което ще пристигне, е 2400 дози като доставката се извършва едновременно във всички европейски държави", посочи Богдан Кирилов, изпълнителен директор на Изпълнителната агенция по лекарствата.

Следващата доставка ще бъде на 18 януари, когато България ще получи 35 000 дози от ваксината на "Пфайзер/ Бионтех", следват още около 4000 дози на 25 януари отново на "Модерна", а на 2 февруари - 35 000 дози на "Пфайзер/ Бионтех".

"Колкото се може по-бързо повече хора да се ваксинират на първата линия, освен докторите и учителите. Създайте точен и строг график, както и максимално добра организация за поставянето на ваксините. Случаи като този в Сандански повече да не се повтарят", изиска премиерът Борисов от здравния министър.

Министър-председателят подчерта, че с пристигането на различни партиди на ваксините срещу COVID-19 по различно време се дава възможност за използването на целия потенциал на системата.

Коментари 14
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

14 коментара
 
-Тате, защо жените не са ходили в казармата? - Сине, ти представяш ли си майка ти с калашник.  
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Михаела Филева с изключителното си изпълнение на баладата “Try" в образа на бунтарката P!nk

Вълнуващо начало на фаталния 13-и сезон на “Като две капки вода” и първи победител в шоуто

Любопитно Преди 15 минути

Зрителите вече могат да подкрепят своите любимци безплатно чрез приложението NOVA PLAY

Чешкият премиер пожела на Мерц "много сила и успех"

Чешкият премиер пожела на Мерц "много сила и успех"

Свят Преди 55 минути

Той заяви, че очаква "чешко-германското сътрудничество да се задълбочи"

<p>24 февруари &ndash;&nbsp;Съветска подводница потапя кораба &bdquo;Струма&ldquo; край Босфора</p>

24 февруари – Съветска подводница потапя кораба „Струма“ край Босфора

Любопитно Преди 1 час

Вижте какво още се е случило на тази дата в историята

<p>НСТС&nbsp;заседава извънредно</p>

Националният съвет за тристранно сътрудничество заседава извънредно

България Преди 2 часа

Ще бъде обсъден проектът на Държавното обществено осигуряване и на Здравната каса

Вашата кухненска гъба е пълна с бактерии – трябва ли да използвате четка вместо нея?

Вашата кухненска гъба е пълна с бактерии – трябва ли да използвате четка вместо нея?

Любопитно Преди 2 часа

Много видове бактерии могат да оцелеят в изключително сурови условия

.

Булка подложи родителите и кучето си на диета преди сватбата

Любопитно Преди 2 часа

Мнозина изразиха тъгата си от това, че кучето е на диета

.

Кога са измислени партитата за рожден ден?

Любопитно Преди 2 часа

Практиката да се отбелязва рожден ден с годишно празненство е сравнително нова

Три години война в Украйна: Загубена ли е надеждата за мир

Три години война в Украйна: Загубена ли е надеждата за мир

Свят Преди 2 часа

Какво се случи през тези 1096 дни на ужас, страх и разруха

<p><strong><span style="color:#499bff;">Студ, сняг, вятър&nbsp;</span></strong>🥶<strong><span style="color:#499bff;">:</span> </strong>Кога да очакваме затопляне на времето</p>

Студ, сняг, вятър 🥶: Кога да очакваме затопляне на времето

България Преди 2 часа

Жълт код за ниски температури в понеделник е издаден за пет области от страната

Усещайки, че е близо до смъртта: Папа Франциск се опитва да защити наследството си

Усещайки, че е близо до смъртта: Папа Франциск се опитва да защити наследството си

Свят Преди 2 часа

С влошаването на здравето на Франциск на преден план отново излиза едно старо и мистериозно пророчество – това на свети Малахия

Хакери откраднаха $1,5 млрд. в най-големия кибер обир

Хакери откраднаха $1,5 млрд. в най-големия кибер обир

Технологии Преди 3 часа

Жертвата е една от най-големите криптоборси

"Зелените" са готови да участват в бъдещото германско правителство

"Зелените" са готови да участват в бъдещото германско правителство

Свят Преди 12 часа

Хабек изрази задоволството си от представянето на "Зелените" на днешните избори, които събраха 13% подкрепа

Желязков поздрави Фридрих Мерц за победата в Германия

Желязков поздрави Фридрих Мерц за победата в Германия

Свят Преди 12 часа

Очаквам с нетърпение задълбочаването на сътрудничеството ни като съюзници, коментира министър-председателят