Т енденцията на спад на заболелите от COVID-19 и началото на ваксинацията допринесоха за преждевременното разхлабване на мерките в страните от региона въпреки предупрежденията на епидемиолозите, че съществува опасност от нова вълна на разпространяване на коронавируса.
През изминалата седмица всяка страна поотделно налагаше мерки, което допълнително увеличи неизвестността сред хората за присъствието на болестта сред населението.
Това пише Митко Йовановски за в. "Нова Македония", предава БТА.
Хърватия отмени някои от забраните за работа на предприятията. Същото направи и Косово, докато Черна гора и Гърция продължиха карантината в най-рисковите градове и области.
Сърбия смята от тази седмица да ограничи работата на ресторанти и хотели, а в Република Северна Македония продължава обичайният режим на работа.
Ако броят на новозаразените лица продължи да расте, медицинската част от Кризисния щаб в Сърбия ще поиска идната седмица да се втвърдят епидемиологичните мерки.
Конкретното предложение ще бъде пълно временно затваряне на заведенията за хранене, включително на ресторантите в хотелите, съобщава "Новости".
В Сърбия има увеличение на броя на новозаразените, но техният брой е четири пъти по-малък в сравнение с най-критичния период от появата на епидемията. Сръбските епидемиолози обаче смятат, че здравната ситуация в момента не е добра и върви към влошаване. Това заключение е направено въз основа на два критерия - увеличен брой заразени и голям брой хоспитализирани лица.
Като най-рискови места за разпространяване на заразата в този период са определени пълните хотели в зимните курорти и ресторантите в цялата страна, които спазват ограниченото работно време, но не и препоръките, които се отнасят за позволения брой клиенти според размера на обекта.
Миомир Пелемиш и Сърджа Янкович, епидемиолози и членове на Кризисния щаб, предупреждават, че Сърбия все още е далеч от прага, който би предотвратил бъдещо разпространяване на вируса сред населението.
Ключово е да се предотврати събирането на групи хора на места, където вирусът присъства най-много. Броят на хоспитализираните се увеличи на 4183 лица. Вирусът е открит при 200 граждани, имаше и 15 смъртни случая за един ден.
Броят на пациентите на респиратори се увеличи на 141. Това показва, че епидемиологичната ситуация е нестабилна, заяви Янкович за "Новости".
В Хърватия са забелязани много случаи на британския вирус, който е по-заразен, но хърватските власти решиха леко да смекчат мерките заради все по-големия натиск от хърватските ресторантьори.
От понеделник отново ще може да се продава кафе за консумация извън заведението, ще бъдат отворени салоните за спортуване и фитнес-центровете. Сред предложените мерки е и разрешение децата да посещават часове по чужди езици и да се отворят игралните зали, местата за залагания и казината, обяви хърватският премиер Андрей Пленкович.
Жаклина Троскот от Независимото сдружение на ресторантьорите заяви във връзка с новите мерки, че те имат повече психологически, отколкото финансов ефект. С разрешението за продаване на кафе само се поправя несправедливостта спрямо ресторантьорите, които не можеха да правят това, както и бензиностанциите и будките, заяви Троскот за Хина.
Черна гора засилва мерките за предотвратяване на разпространението на коронавируса. Допълнителен режим се въвежда в общините Будва и Тиват, където епидемиологичната обстановка е особено тежка.
В тези градове се забранява работата на ресторанти в търговски обекти с нехранителни стоки, търговските центрове и фитнес-центровете, салоните за почивка и забавления, забранени са и всички събирания на открито и в закрити пространства.
Учениците в тези градове преминават към онлайн обучение. В цялата страна в сила е забрана за излизане от 21 часа до 5 часа сутринта и е забранен междуградският транспорт през уикендите до понеделник в 5 часа сутринта. Работното време на търговските обекти е ограничено и те работят от 7 до 18 часа.
В предизборната кампания за парламентарните избори в Косово нито една от политическите партии не спазваше ограниченията за събиране на гражданите на открити и закрити пространства. Тези дни косовското правителство прие решение за облекчаване на антиковид мерките за своите граждани с пълно премахване на полицейския час и в червените зони. Предвидено е и продължаване на работното време на икономическите субекти в червената зона до 22 часа.
Решено бе студентите да се завърнат на лекции в университета, с което ще приключи обучението по интернет. Това предизвика реакции от здравните работници, които призоваха Националния институт за обществено здраве и експертите по здравеопазване да се дистанцират от скандалните и "самоубийствени" политически акции.
Микробиологът Лул Рака заяви, че правителството изобщо не се е консултирало с комисията, която дава здравни съвети, за това решение. Той е против разхлабването на мерките в този момент и казва, че смекчаването на мерките ще допринесе за разпространяването на вируса.
В областта Атика и по-широкия район на Атина бе въведена строга карантина, както обяви премиерът Кириакос Мицотакис. Затворени са магазините, фризьорските и козметичните салони. Премахва се системата за поръчване и взимане на продукти в определен час. Училищата се връщат на обучение онлайн, а детските градини ще бъдат затворени.
Полицейският час все още е в сила от 21 часа до шест часа от понеделник до петък, а през уикенда от 18 часа гражданите може да излизат само с изпратен преди това СМС.
България влезе в червената зона на ковид, починали
Обяснение как точно заразява и убива коронавирусът
Как ЕС сбърка с ваксините, кой е виновен
COVID-19: Европа остава уязвима, смята СЗО
ЕС обсъжда са се въвеждат ли удостоверения за ваксинираните срещу КОВИД-19
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!