Е дно от най-мащабните досега изследвания на коронавируса постави под съмнение възможността за т. нар. стаден имунитет като начин за справяне с пандемията.
Данните от проучването, обхванало 61 000 души в Испания, сочат, че само около 5% от населението е развило антитела срещу ковид-19, съобщава „Ланцет”.
Идеята за стадния имунитет е, че ако достатъчно голяма част от човешката популация има имунна защита срещу вируса, той няма да може да се разпространява повече и пандемията ще утихне. За целта обаче антитела трябва да са развили над 70% от хората.
Балтов: По-лошият сценарий за коронавируса - есента
Въпреки че Испания е една от най-тежко засегнатите от пандемията държави, с близо 300 хил. заразени и над 28 хил. починали, делът на тези, които имат имунна защита срещу коронавируса варира между 3% в крайбрежните райони до малко над 10% в някои части от вътрешността на страната, като столицата Мадрид.
Според авторите на изследването данните ясно показват че въпреки сравнително широкото разпространение на заразата в Испания, броят на заразените не е достатъчен за постигане на стаден имунитет.
Да поговорим спокойно за COVID-19
По-голямата част от испанското население е серонегативно на вируса SARS-CoV-2, дори в най-засегнатите от пандемията райони.
При повечето, потвърдени с PCR тест случаи на коронавируса, има откриваеми антитела. Но значителна част от хората със симптоми на ковид-19 не са тествани. А поне една трета от заразените не са проявили симптоми.
Тези резултати подчертават необходимостта от поддържане на мерки за обществено здраве, за да се избегне нова епидемична вълна.
Изследването е най-голямото на коронавируса в Европа. Подобни проучвания в САЩ и Китай показват сходни резултати.
Какво научиха лекарите от борбата с коронавируса
Според авторите, цената в човешки животи за постигане на стаден имунитет би била огромна, а здравните системи ще бъдат претоварени.
В тази ситуация социалните мерки за дистанция и усилията за идентифициране и изолиране на новите случаи и техните контакти са наложителни за бъдещия епидемичен контрол.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!