У спехът на имунизационната кампания срещу COVID-19 зависи от възможността за избор на ваксина, както и от убедеността на хората в безопасността на ваксините както в краткосрочен, така и в дългосрочен план.
Това заяви президентът Румен Радев на среща с европейския комисар по въпросите на здравеопазването и безопасността на храните Стела Кириакиду, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.
Посещението у нас на еврокомисаря е в рамките на поредица визити в държавите от Европейския съюз за разясняване на стратегията на съюза за ваксините.
Стела Кириакиду е подчертала, че разгръщането на национални кампании за имунизиране срещу COVID-19 ще подпомогне този процес да обхване повече граждани на ЕС. Необходимо е всички европейци да имат равен достъп до ваксини, е заявила еврокомисарят Кириакиду.
По думите на президента ниският дял на ваксинирани българи се дължи на липсата на доставени у нас ваксини от всички видове производители още в началото на кампанията по имунизация. Румен Радев е посочил, че приоритет на служебното правителство е да създаде добра организация, така че всички желаещи българи, особено сред уязвимите групи и хората над 60-годишна възраст, да имат възможност да се ваксинират. Фокус е поставен върху ролята на личните лекари, като местните власти също полагат усилия да осигурят по-лесен достъп до ваксини.
Като проблем за България държавният глава е посочил високия процент на смъртност у нас на фона на намаляващия брой заразени от коронавирус.
"Кризата, породена от COVID-19, открои съществуващите дефицити в здравната система у нас и необходимостта от ефективни промени", е заявил Румен Радев. Той посочил, че заради ограничителните противоепидемични мерки е бил затруднен достъпът до планови операции и профилактика на остри социалнозначими заболявания. България е на първо място в Европа по сърдечно-съдови и онкологични заболявания, което е резултат от неглижиране на превенцията.
По думите на президента от голямо значение е и хората да имат достъп до адекватна медицинска помощ в "златния" час след инцидент.
"Хиляди българи губят живота си, защото не може да им бъде оказана помощ в първия час, след като претърпят злополука и особено след инфаркт или инсулт", е посочил Румен Радев и допълнил, че проблемът е още по-сериозен в труднодостъпни населени места. Затова служебното правителство работи в Плана за възстановяване и устойчивост, който България ще представи на ЕК, да бъде включен и проект за създаване на система за спешна медицинска помощ по въздуха /Helicopter Emergency Medical Service - HEMS/.
На срещата президентът е призовал и за облекчаване на административните процедури, които се налагат, когато една държава дарява ваксини на друга.
"Солидарността е в сърцевината на европейското семейство. Затова е необходимо улесняване на реда за пренасочване на ваксини към държави, които имат нужда", е заявил Румен Радев и посочил, че България желае да дари препарати за имунизиране на Република Северна Македония.
Ваксинационна кампания ще насърчава българите да се имунизират срещу COVID-19.
Това стана ясно по-рано днес на брифинг след срещата между здравния министър д-р Стойчо Кацаров и европейския комисар по въпросите на здравеопазването и безопасността на храните Стела Кириакиду.
Индийският вариант на COVID-19 е установен в България
"Каква по-силна кампания от това, че става дума за живота ти. Какъв по-силен стимул можеш да имаш да се ваксинираш от това, че предпазваш себе си и близките си хора", заяви още д-р Кацаров.
Ще бъде организирана и информационна кампания, която да даде яснота за броя на българите, които са се срещнали с COVID-19 досега.
Епидемиологичната ситуация в ЕС през последните девет седмици показва намаляване на броя на заразените, заяви еврокомисар Стела Кириакиду.
Около 50% от гражданите на ЕС са получили първа доза от ваксината срещу COVID-19, заяви тя.
Създадоха нов вид COVID ваксина, която пази и от грип
„С увеличаването на ваксинацията имаме повод да бъдем оптимисти, но не можем да бъдем доволни. Много внимателно следим ситуацията с различните варианти и знаем, че ваксинираните са защитени“, категорична беше Кириакиду. Тя апелира всички български граждани да се ваксинират. „Всички четири ваксини, които са одобрени в ЕС и се прилагат в България, са безопасни и ефективни. Ваксинирането спасява човешкия живот, намалява хоспитализациите и ни позволяват да се върнем към една нова нормалност, а и да пътуваме“, каза още еврокомисарят.
COVID-19: Последни данни за разпространението на заразата в България
Обмисля се и създаването на национален антираков план в България, заяви още Кацаров.
В рамките на посещението си у нас Кириакиду обсъди плановете за ваксинации с президента Румен Радев и с министъра на здравеопазването д-р Стойчо Кацаров.
Сред основните акценти в разговорите бяха стратегията на Европейския съюз за ваксините, разгръщането на националната кампания за имунизиране срещу COVID-19 и бъдещите действия по предложенията в рамките на съюза.
Кириакиду и Кацаров посетиха мобилния пункт за имунизация срещу COVID-19 на площад „Александър Батенберг“ в София, а след това се срещнаха с ваксинационните екипи на УМБАЛ „Св. Анна“.
Ново разкритие - в САЩ е имало ковид още през 2019 г.
Как коронавирусът може да "надхитри" ваксините
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!