П андемията добави нови уреди към домашната аптека, които могат да ни ориентират дали сме заразени с COVID-19, или не. Кои са те и как работят - разказва пулмологът д-р Александър Симидчиев в ефира на "Събуди се" по NOVA.
"Има едно малко уредче, с което може да се изследва функцията на белия дроб. Тези уредчета не са толкова разпространени, но хората с астма обикновено имат подобни", казва Симидчиев.
Устройството показва има ли намаляване на обема на белия дроб, както и на скоростта на издишване. По показанията разбират какво става с тялото след като човек е преболедувал COVID-19.
"Същият този уред има и една приставка, която позволява да измерим количеството кислород. Нещо, за което аз съм огромен привърженик да се прави по-често", допълва Симидчиев.
Хората вкъщи могат да използват т.нар "домашни оксиметри"
"Това малко уредче, може да бъде сложено на пръста, то е като щипка. Показва сатурацията и пулса. Когато имаме сатурация над 95%, този пациент не е рисков по отношение на белодробни усложнения. Ако тя тръгне да спада под 94 надолу, особено ако спадне под 90%, тези пациенти са особено рискови и те трябва бързо да могат да стигнат до болница", посочва пулмологът.
Пациентите на д-р Симидчиев, например, знаят, че трябва да му се обадят, ако сатурацията спадне под 95%.
"Това позволява аз да съм по-спокоен, когато те се грижат сами за себе си вкъщи, че няма проблем с белия дроб", коментира той.
Преди към пулсовите оксиметри не е имало особен интерес, но сега в условията на пандемия и нарастващ брой на заразени с коронавирус, уредът вече е дефицитна стока в аптеките.
Цената му е между 30 и 100 лева. Има и напълно безплатна алтернатива, която обаче не е прецизна
"Това, което системно може да ни ориентира добре, е честотата на пулса - тоест колко бързо работи сърцето. Защото, ако кислородът не е достатъчно в системата, сърцето се опитва да компенсира и то се компенсира с по-висока честота на сърцебиенето", обяснява Симидчиев.
И допълва: "Това лесно става като си измерим пулса колко е за 15 секунди и го умножим по 4. Ако пулсът ни е 20 за 15 секунди и го умножим по 4, става 100. Пулс 100 е пулс, при който трябва да ни светне една лампичка. За всеки градус температура над нормата - тоест от 36.6 на 37.6 - увеличава пулса нормално с 10 единици. Ако нормалният ни пулс е 70, а ние станем с температура 37.6 - пулсът се покачва с 10 нагоре".
Александър Симидчиев показва и друга иновативна технология
"Това например е печат, който може да се сложи на кожата. Той ще промени цвета си, ако аз съм с температура, ще се превърне в друг цвят. Така може да се разбере, че този човек в момента има температура по-висока от 37,2. Това все още не е налично у нас, но ще бъде налично в скоро време", разказва той.
Целта на уреди като оксиметъра и тези термометри е до болница да стигат само хора, чието състояние наистина е влошено и то по обективни показатели.
Още по темата гледайте във видеото.
Големи опашки за антигенни тестове пред "Пирогов"
Въвеждат нови мерки срещу коронавируса в София
Отново висок брой заразени с коронавирус и починали
Аспиринът – възможен лек за ковид-19
COVID-19: Въвеждат по-строги мерки в област Русе
Германия: Турция заблуждава за ковид-19
Пулмолог: Дори с минимални оплаквания - вероятно имате COVID-19
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!