П сихологът Младен Владимиров коментира в предаването „Здравей, България” по NOVA психическото състояние на обществото в настоящото време на пандемия.
„В една кризисна, напрегната ситуация, ние управляваме себе си в ситуацията около нас. Виждаме, че хората са в активна позиция, но не могат да променят средата.
Експерт: Стигнахме Италия по смъртност от COVID-19
Това води до
усещане за безпомощност, за катастрофалност
в която ти просто се пускаш по нанадолнището, колата се ускорява и ти нямаш контрол върху нея. Целия път, който може да се извърви до това да не можеш да стигнеш до болница, да получиш положителен резултат от тест за коронавирус е свързано с много чувства”, споделя той.
COVID-19: 4390 нови случаи, 80 души са починали
„Има едно усещане за обърканост, за гняв, за липса на равноправие. Виждаш хора, овластени, които веднага могат да отидат във Военна болница и за тях има място, без нужните симптоми. А други хора, които трябва да влязат в болница, защото състоянието им е тежко, остават вкъщи. Това усещане за двойни стандарти води до сериозен страх”, обясни психологът.
„Говорихме за момента, в който може да се наложи да отворим Арена „Армеец”, а ние виждаме, че
в момента нямаме потенциала и възможността да управляваме болниците, какво остава да разкриваме полеви болници”,
категоричен е той.
Защо има недостиг на лекарства в аптеките
„Всичко това, което се случва трябва да ни покаже, че има кой да дойде да ни защити, защото ние сме в ситуация, когато сме болни, сме в ситуация на липса на възможности да се погрижим сами за себе си. Признаваме своята безпомощност и търсим помощ отвън,
подобно на малко дете, което търси помощ от мама. В случая обаче мама я няма
или мама действа на нивото на декларациите по един начин, на нивото на процедурите по друг начин.
Проф. Чорбанов: Пълният локдаун не спира разпространението
Това в психологията го наричаме когнитивен дисонанс. Усещането за обърканост, което при различните видове хора се проявява по различен начин, при едни може да се отрази като страдат от паника, от тревожни състояния, а при други по-активни хора може да доведе до агресивни прояви, до гневни изблици и до желание за саморазправа”, обясни Владимиров.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!