Г енералният директор на Световната здравна организация Тедрос Аданом Гебрейесус ще инициира проверка на начина, по който СЗО, която е орган на ООН, е реагирала на епидемията от коронавируса, предаде ДПА.
Той обяви това на годишната конференция на организацията в Женева.
Проверката ще започне в най-ранния подходящ момент, каза той в отговор на предложение, внесено от всички световни региони, включително и от ЕС.
Според него тя трябва да се фокусира не само върху действията на СЗО, но и върху начина, по който са отговорили на пандемията всички международни действащи лица.
Президентът на Република Южна Африка Сирил Рамапоса каза днес на конференцията, която се провежда онлайн, че Африка потвърждава своята "пълна подкрепа за СЗО", която според него е изиграла ключова роля в международния отговор на пандемията. Рамапоса каза още, че помощта за Африка трябва да включва облекчаване на дълговете и помощ с диагностиката на COVID-19, с лекарства и други медицински доставки.
Малко след това германският канцлер Ангела Меркел заяви, че коронавирусната пандемия ще бъде превъзмогната по-бързо, ако светът работи заедно за справянето с нея.
Тя добави, че е необходимо да се види дали процедурите на Световната здравна организация не биха могли да бъдат подобрени, предаде Ройтерс.
"СЗО е легитимната, глобална институция, където всички нишки се събират. И понеже това е така, трябва да продължаваме да оглеждаме как бихме могли да подобрим още повече функционирането й", заяви Меркел във видеопослание до годишната среща на СЗО, която се провежда онлайн. Тя допълни, че това включва и гарантирането на устойчиво финансиране за организацията.
Меркел подчерта, че никоя страна не може да се справи с коронавируса сама. "Убедена съм, че ще преодолеем пандемията. Колкото повече работим заедно в международен план, толкова по-бързо ще го постигнем", каза тя.
Китайският президент Си Цзинпин заяви, че Китай подкрепя извършването на цялостен преглед под егидата на Световната здравна организация на глобалните действия срещу пандемията от COVID-19, след като разпространението на вируса бъде овладяно.
Във видеопослание до годишната сесия на СЗО Си каза, че Китай е демонстрирал откритост и прозрачност за епидемията от COVID-19, която за пръв път избухна именно на негова територия в края на 2019 г., и ще подкрепи разследване, което да бъде извършено по обективен и безпристрастен начин.
Си обеща и 2 милиарда долара през следващите две години в помощ на действията във връзка с COVID-19 и увери, че всякакви ваксини срещу болестта, които бъдат разработени от Китай, ще станат обществено благо.
Китайският президент уточни, че сумата от 2 млрд. долара за глобалната борба с коронавирусната пандемия няма да отиде само за здравни мерки, но и за подпомагане на развитието на засегнатите страни, предаде ДПА.
Си Цзинпин призова другите страни да увеличат финансирането, което предоставят на СЗО.
ООН: Светът плаща тежка цена за липсата си на единство срещу COVID-19
Новият коронавирус се разпространи по света, защото страните не му се противопоставиха заедно, заяви по-рано днес генералният секретар на ООН Антониу Гутериш, цитиран от Франс прес и ДПА.
"Станахме свидетели на известна солидарност, но много малко единство, в борбата ни срещу COVID-19", заяви Гутериш в началото на годишната среща на страните членки на Световната здравна организация (СЗО). "Страните следваха различни стратегии, понякога противоречащи си, и всички плащаме висока цена за това", подчерта генералният секретар.
Тъй като много страни пренебрегнаха препоръките на СЗО, "вирусът се разпространи по цял свят и сега се придвижва към глобалния Юг, където отражението му може да е още по-опустошително", добави той. "Ние рискуваме нови вълни и нови пикове" на епидемията, предупреди Гутериш.
Във видеопослание от Ню Йорк генералният секретар призова страните да увеличат финансирането на СЗО, за да може здравната агенция на ООН да помогне на развиващите се страни.
Пандемията отне живота на най-малко 313 611 души по света от първите официално регистрирани случаи в Китай през декември миналата година, отбелязва АФП.
САЩ са най-тежко засегнатата страна с близо 90 000 жертви и почти 1,49 милиона случая. Следват ги Великобритания с 34 636 смъртни случая, Италия с 31 908 жертви, Франция с 28 108 и Испания с 27 650.
СЗО препоръчва системно проследяване, изолиране и лечение на всички подозрителни случаи. Независимо в какъв стадий е епидемията във всяка отделна страна, организацията препоръчва да се спазват мерките за поддържане на дистанция, целящи да попречат на разпространението на вируса. Страните последваха в различна степен тези препоръки и са в различен стадий от епидемията. Президентът на САЩ Доналд Тръмп обвини Китай, че е прикрил появата на епидемията и нарочно е подценил опасността, която представлява. Подозирайки СЗО и нейния генерален директор Тедрос Аданом Гебрейесус в сляпо следване на линията на защита на Пекин, той спря американското финансиране на организацията.
Гутериш осъди днес това решение, без да го споменава изрично.
"СЗО е незаменима. Тя има нужда от повече ресурси, особено за да помогне на развиващите се страни", подчерта той в момент, когато пандемията се разпространява в южното полукълбо и особено в Африка, където здравните системи често са слаби или практически отсъстващи.
"Опазването на развиващите се страни не е въпрос на щедрост или благотворителност, а на просветен общ интерес. Страните от Севера няма да могат да се справят с COVID-19, освен ако страните от Юга го неутрализират в същия момент", посочи Гутериш.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуално съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!