Р едица изследвания досега показват как замърсяването на въздуха от изгорелите газове и фабриките отнема две години от живота на всеки мъж, жена и дете на Земята.
Коронавирусът и мръсният въздух: Поглед в бъдещето
Мръсният въздух е убил 476 000 новородени през 2019 г. С най-големи проблеми в това отношение са Индия и Африка на юг от Сахара, сочи ново глобално проучване. Според него близо две трети от смъртните случаи са в резултат на вредни изпарения от горива за готвене.
Повече от 116 000 индийски бебета са починали от замърсяване на въздуха през първия месец от живота си, а съответната цифра е била 236 000 в Субсахарска Африка, според Състояние на глобални въздух 2020 ( State of Global Air 2020).
Проучване: автомобилите не са основен замърсител на въздуха
Оценките са изготвени от базиран в САЩ институт.
Сега друго изследване на международен екип от учени, ръководен от изследователи от Германия, сочи че 15% от всички смъртни случаи в световен мащаб, свързани с COVID-19, могат да бъдат приписани на дългосрочното излагане на замърсен въздух.
Как ще ги стигнем: драстични мерки в Букурещ в битката с мръсния въздух
Оценката, публикувана в сп. "Кардиоваскюлър рисърч", е направена от специалисти от института "Макс Планк" за химия, Харвардския университет и кипърския Център за климатични и атмосферни изследвания и е базирана върху анализ на замърсяването и данни за коронавирусната пандемия.
Според изследователите смъртните случаи, свързани както с COVID-19, така и със замърсяването на въздуха, представляват "потенциално предотвратима, прекомерна смъртност".
Авторите на изследването смятат, че излагането на замърсен въздух влошава съпътстващите заболявания, които могат да доведат до фатални последици за здравето от вирусна инфекция.
Мръсният въздух утежнява епидемията от коронавирус
"В случай че вече имате сърдечносъдово заболяване, замърсяването на въздуха и коронавирусната инфекция могат да създадат проблеми, които да доведат до инфаркт, сърдечна недостатъчност и инсулт", казва съавторът на изследването Томас Мюнцел от университета "Йоханес Гутенберг" в Майнц, Германия.
Над една четвърт от смъртните случаи, свързани с коронавируса в Азия, могат да бъдат приписани на замърсяването на въздуха, изчисляват изследователите, в сравнение с 19 процента в Европа и 17 процента в Северна Америка.
Световната икономика може да изпадне в по-тежка рецесия, отколкото през 2009 г.
Според официалните данни, предоставяни от университета "Джонс Хопкинс", смъртните случаи в света вследствие на зараза с коронавируса надхвърлят 1,1 милиона.
Няколко факта за въглеродните емисии на Европа, които Брюксел не желае да знаете
Втора вълна от инфекции обхваща Европа, като в някои страни се отчитат рекордни нови всекидневни случаи.
Същевременно хоспитализациите и смъртните случаи се увеличават по-бавно, отколкото по време на първата пандемична "атака" в периода между март и май.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!