П ротест срещу различни COVID мерки се проведоха в няколко европейски държави.
Противниците на ваксинационния сертификат протестираха вчера в редица френски градове.
Според данни на вътрешното министерство в протестите са участвали 54 000 души, предадоха световните агенции, цитирани от БТА.
В Париж протести имаше на няколко места
и демонстрантите скандираха: "Не на ваксините", "Свобода", а някои дори викаха в подкрепа на освобождаването на Новак Джокович, който има юридически проблеми в Австралия, свързани със строгите коронавирусни рестрикции там.
Протести имаше в Лион, Нант, Страсбург, Марсилия, Рен, Бордо, Клермон-Феран.
Малко преди тези демонстрации френските депутати приеха на второ четене проектозакон, който превръща здравния пропуск във ваксинационен пропуск. Окончателно гласуване по въпроса се очаква днес следобед.
Паралелно с това десетки хиляди здравни пропуски вчера бяха обявени за невалидни
заради непоставена бустерна доза от ваксините. Сега жителите на Франция трябва да са си поставили бустерна доза най-късно седем месеца след първите две дози, в противен случай пропускът се обявява за невалиден.
От 15 февруари срокът между първоначалните дози и бустера ще бъде намален на четири месеца.
Демонстрации срещу наложените санитарни мерки и ограниченията, както и срещу задължителната ваксинация се проведоха в събота в няколко германски града.
Повечето демонстрации бяха придружени от протести на привърженици на ваксините и ограниченията за неваксинирани, информира БГНЕС.
Най-мащабната акция се проведе във Фрайбург
- в нея участваха около 6 хиляди души. В Хамбург 3000 противници на ваксините излязоха по улиците. Около 1,5 хиляди души протестираха срещу политиката на властите в Оснабрюк. В Дюселдорф в акциите са участвали 2,5 хиляди души, във Фюрт - 1,5 хиляди, в Мюнхен - хиляда.
От края на декември в Германия се провеждат редовни протести срещу мерките, наложени от правителството.
Според ръководителя на контраразузнаването Томас Халденванг само през първата седмица на януари в Германия са се провели над 1000 подобни акции. Той смята, че участниците в подобни протести стават все по-радикални.
Германските власти искат да въведат задължителна ваксинация срещу COVID-19 още тази година. Тази тема сега е една от най-горещите във вътрешнополитическия дневен ред на Германия. Експертите се опасяват, че този ход допълнително ще радикализира скептиците на коронавируса.
В момента в Германия са въведени ограничения заради Омикрон, но те са много по-леки, отколкото през периодите на първата, втората и третата вълна на пандемията. Те касаят основно неваксинираните, които не могат да посещават ресторанти, театри, концерти, фитнес клубове.
Собственици на кафенета и ресторанти в Нидерландия, които не са съгласни с антиковидните рестрикции
за няколко часа организираха протест, като отвориха за клиенти заведенията си, които по принцип, съгласно рестрикциите, трябва да останат затворени, предаде ДПА.
Правителството в петък вдигна частично локдауна,
наложен в цялата страна от декември. Но ресторантите и кафенетата, както и театрите, музеите и киносалоните остават затворени. Магазините, спортните клубове, фризьорските салони и университетите отвориха врати от вчера. Премиерът Марк Рюте обясни, че локдаунът не може да бъде напълно отменен, заради рязкото покачване на новозаразените с коронавируса. Следващи облекчения на рестрикциите се очакват в края на януари.
Граждани участваха в демонстрация в Рим срещу политиката на италианското правителство за борба с коронавируса,
предадоха световните агенции. Те се събраха на площада през базиликата "Сан Джовани ин Латерано", източно от Колизея.
"Хората са ядосани", извика един от демонстрантите пред микрофона на обществената телевизия Рай24 Нюз по време на пряко предаване от протеста. Според информационната агенция Аднкронос в протеста са участвали около 5 хиляди души.
Властите бяха разрешили на демонстрантите да останат само на площада, но в даден момент една част от тях тръгна на шествие към историческия център, което не беше разрешено и се наложи намесата на полицията. Стигна се до сблъсъци.
Протести срещу ограниченията имаше и на други места в Италия.
Правителството на Марио Драги неотдавна затегна ограничителните мерки, наложени заради пандемията, включително въведе задължителна ваксинация за навършилите 50 години. От февруари влизат в сила нови рестрикции. В Италия, чието население е около 60 милиона, напоследък се отчита най-голям брой новозаразени от началото на пандемията. Вчера властите съобщиха за повече от 180 400 нови случая и за 308 починали за един ден.
В събота във Виена за пореден път беше организирана масова демонстрация на противниците
на правителствените мерки срещу пандемията от COVID-19. Виенската полиция съобщи, че сред протестиращите са били открити хора, преоблечени като полицаи. Униформите им толкова са приличали на истинските, че само опитните полицейски служители са можели да ги разпознаят като фалшиви.
Всички преоблечени като полицаи лица са били арестувани
и ще им бъде повдигнато обвинение по закона за сигурността. У някои от задържаните е открит и лют спрей, което също подлежи на наказание, тъй като носенето му при масови събирания е забранено. Поради многолюдната демонстрация до вечерта остава затворен опасващият центъра на Виена булевард, по който хората минават, за да достигнат до голям площад, където на митинг говори ръководителят на Австрийската партия на свободата Херберт Кикъл.
Според новите противоепидемични правила хората трябва да носят маски и на открито,
когато са близо един до друг. Осигуряващите реда полицаи, които днес са над хиляда, приканваха протестиращите да спазват правилото и извършваха контрол. Един от организаторите, който отказал да се подчини и не си е сложил маска, е бил арестуван.
COVID-19: 4389 нови случая, изследвани са 27 171 проби
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!