Я сно е, че пикът на смъртността следва пика на голямата заболяемост. Така че сега берем плодовете на тези няколко седмици, в които имахме нарастващ брой случаи. Беше ясно, че когато достигаме такъв брой заболели за ден, ние ще пожънем после тези неприятни рекорди, коментира в студиото на „Здравей, България" проф. Георги Момеков от Катедрата по фармакология, фармакотерапия и токсикология в МУ – София.
"Или не правим нищо и стигаме до подобни рекорди, или се опитваме като общество да се хванем за ръце и да минем през това заедно, мислейки за тези около нас", каза още професорът.
"Националният експертен съвет трябва да вземе решение
дали хората с антитела могат да получат зелен сертификат. Наистина има много хора, които не по своя вина са изкарали болестта на крак и имат антитела. Излязоха няколко публикации, които показват, че ако съпоставим две популации хора - хора, които са преболедували болестта и които са ваксинирани - протекцията е много по-висока при ваксинираните. Но въпреки това при хора, които имат висок титър антитела - не всеки желае в момента да се ваксинира от тях и не може да бъде каран насила", добави специалистът.
По думите му лекарствата,
които в момента се тестват за лечение на коронавирус, трябва да започнат да се приемат до няколко дни след заразяването, за да имат ефект.
Целия разговор вижте във видеото.
COVID-19: 5286 нови случая, починали са 334 души
Учен: Това е най-големият риск за света в момента
"Няма да се ваксинираме. Това си е наш личен риск!"
Ваксинирани, но болни от COVID-19. Защо?
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!