„На този етап мисля, че е хубаво да не се охлабват много мерките. Виждате, че в Европа навсякъде се затягат мерките по-скоро”. Това заяви пред NOVA проф. Георги Момеков - председател на Българското научно дружество по фармация.
„Всяко решение има и плюсове, и минуси. Адекватните анализи ще се правят по-късно. Лошото не е какви мерки взима правителството, а това, че част от обществото не иска да приеме, че този проблем е сериозен”.
„Никой не кара никого да се ваксинира например, но има ценностна система, която казва: аз сега няма да се ваксинирам, защото съм против, но ако тръгна за Гърция и не ме пуснат без ваксина, ще ми осигури ли държавата такава? Това е голям проблем. Ако всички се хванем за ръце и се държим разумно и с емпатия към тези, които работят в болниците, мисля, че всичко ще е малко по-различно”, заяви Момеков.
По думите му, като общество, българите имат проблеми. За това роля играят и медиите, които в разгара на кризата дадоха гласност на противоречиви тези и мнения.
Нови 2743 заразени, 2357 оздравели за денонощие
„Даде се глас на хора, които не са компетентни и говорят глупости”, каза Момеков. „Търсеше се този контрапункт в името на гледаемост и на клюка”.
„Аз се опитвах да слушам независимите големи международни организации”, поясни фармакологът за това, как се е ориентирал в противоречивата информация за пандемията.
„По света започна ваксинационна кампания и то доста ударно”, посочи Момеков. Той поясни, че ваксините срещу ковид-19 са разработени по нова технология и това е позволило да бъдат създадени толкова бързо.
„Докато ваксината дойде в България ние ще познаваме опита от милиони ваксинации, сложени в големите нации. В САЩ в момента поставят 29 милиона ваксини за първите ваксинации и след 21 дни ще сложат още толкова за втората доза. В Обединеното кралство поставят 800 хил. дози. В ЕС в момента тече регулаторния процес”.
Момеков посочи, че на този етап проучванията за класически ваксини срещу ковид-19 не са добри, реформулират се и те няма да се появяват преди последната четвърт на следващата година.
„В САЩ от ковид-19 умират по няколко хиляди души на ден. Там изчисляват човешкия живот на милиони долари, защото загубата му се отразява на брутния вътрешен продукт. Отделно хуманитарната криза. Старите хора умират по-често, но това не означава, че не умират и млади, просто се случва по-рядко”, отчете Момеков.
„Всички по някакъв начин ще обърнат кривата на смъртността. Ваксината на този етап е единственият механизъм, който ще успее да угаси пожара. Но ние трябва да сме много внимателни, особено в първите месеци. Историята със социалната дистанция и маските – кой какво говори в България няма никакво значение, важното е какво казват проучванията. Маските са един инструмент, който може да промени честотата и необходимостта от интензивни легла”.
Европа каза кога ще одобри ваксината на Pfizer-BioNTech
„Вече можем да кажем съвсем ясно, че няма полза от азитромицина при това заболяване. Включването на антибиотик е работа на лекуващия лекар и при това трябва да се вземат много неща в предвид”, поясни Момеков.
Той е категоричен, че няма лекарство за ковид-19. При домашното лечение болните трябва да се съобразят с препоръките на личния лекар, като терапията е подобна на тази при грипа – подсилване на организма и лекуване на симптомите като кашлица и температура.
Момеков обясни, че разработването на специфично лекарство срещу ковид-19 е много по-трудно от създаването на ваксина.
Фармакологът предупреди болните да не приемат ивермектин, тъй като това е продукт за ветеринарна употреба.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!