„Имахме клъстерно разпространение – т.е. огнища на заразата. Игнорирането на медицинските факти доведе до това, че стана дифузно. Това е изпуснато, не от държавата обаче. По-скоро хората го подцениха”, коментира пред NOVA втората вълна на епидемията от ковид-19 в България директорът на Института по биология и имунология на размножаването професор Сорен Хайрабедян.
„Количеството на вируса има значение за евентуално развитие на патология. Но по принцип маската е превантивно средство, тъй като няма как да знаем дали сме заразени. Има един прозорец от два дни, в които човек е безсимптомен и може да разпространява вируса”.
Новите случаи на коронавирус отново са над 1500
„Самият PCR тест е много надежден като методика. Ние го ползваме рутинно от много години. Той не е проблем. Проблем е биологията на този и други вируси. Хората трябва да разберат, че няма тест, който винаги е 100% доказателствен и за това се повтарят тестове. Има описана медицинска казуистика, при която заболял три пъти се изследва и е негативен, на четвъртия път е позитивен с фатален изход”, поясни проф. Хайрабедян.
„Един от моментите от разпространението на вируса е, че той не винаги ползва като входна врата белия дроб и носа. Може да се заразите през храна, да речем – ако някой се изкашля върху нея и вие я консумирате. Клетките на червата имат същите рецептори като тези в носа. Съответно няма да се хване на PCR-а. Описан е такъв механизъм. Има и друг, даже доказани са случаи на заразявания през тоалетни още в самото начало на епидемията в Ухан. Тези механизми на разпространение обаче са по-редки”, посочи проф. Хайрабедян.
Здравният министър с нова заповед за противоепидемичните мерки
Той подчерта, че поради тези причини работещите в заведенията трябва да носят маски и ръкавици.
Проф. Хайрабедян обясни, че при заразяване през хранопровода се променя и симптоматиката на заболяването, като болните имат разстройство или диария.
„Има хипотеза, че хората, които имат Т-клетки, създадени заради други сродни патогени или определени ваксини, бързо изчистват вируса. Всичко в момента е в сферата на изследванията и колкото повече данни натрупваме, толкова повече тези хипотези се моделират. Този вирус е проблем отскоро и е нужно време”, отчете проф. Хайрабедян.
По думите му повторното заразяване с ковид-19 е напълно възможно.
„Според мен повечето настинки се получават от други коронавируси. Бяха разгласени няколко парадигми в началото на епидемията, за да не се плашат хората. Но истината е, че както за грипа няма траен имунитет, така и за това нещо няма да има. Вирусът мутира. Вече има три семейства мутации. Едното, което дава по-добро разпространение, вече го има в Европа и в България”.
Въвеждат се нови мерки в София
Ученият обясни, че разработваните ваксини срещу ковид-19 могат да крият рискове. Ново проучване на института „Джон Хопкинс” в САЩ сред починали възрастни жени с висока телесна маса – една от рисковите групи, например е показало, че могат да се развият автоантитела, насочени към антителата, които са предназначени да се борят срещу вируса и това да доведе до увреждане на белите дробове на болните. Ето защо е много вероятно да не бъде създадена универсална ваксина и за част от хората да се наложи да се търсят други начини за спиране на заразата.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!