Т ова, което показаха колегите от Южна Африка - около 3 пъти по-бързо се разпространява приблизително вариантът Омикрон в Южна Африка. Това е важно да видим сред кого - сред млади хора и сред неваксинирано население. С други думи - вирусът търси уязвими лица, хора, в които да може да се размножава. Всеки цикъл на размножение на вируса, води до мутации, до развиването му, до разпространяването му, каза в предаването „Събуди се” проф. Радка Аргирова, член на експертния съвет към министъра на здравеопазването.
"Това, което знаем, е сигурно, но още много неща не знаем.
Нека да не всяваме паника и да не бързаме с опасните предположения, преди да имаме данните. Това, което знаем, е, че броят на мутациите е много висок - около 50. Част от мутациите ги знаем от Делта и Алфа вариантите. Знаем какво могат да причинят тези мутации", каза проф. Аргирова.
"Този голям брой мутации в "шипчестия" протеин -
предполага, че може да настъпи реинфекция дори на вече ваксинирани хора.
Ето защо някои държави наложиха карантина дори на лица, идващи от Южна Африка, които дори са ваксинирани", добави проф. Аргирова.
"Предполагам, че ваксинираните ще са достатъчно предпазени. Една част от мутациите, които ги има, са характерни за предишни варианти, срещу които ваксините действат. Но е възможно да не е на 100% това действие, което е нормално", обясни проф. Аргирова.
Тя обяви, че ще има няколко типа нови лекарства.
Едните ще имат профилактично действие. "Ще има и такива за хора, които не успяват да изработят антитела от ваксините", обясни проф. Аргирова.
Повече по темата вижте във видеото горе.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!