Н ямаме данни за реваксиниран човек, който е дал положителна проба за COVID-19. Постигането на имунитет става не по-рано от 10-ия ден след поставянето на втората доза от ваксината. Дотогава всичко е въпрос на риск. Няма проучване в света, което да доказва ефективността на имунитета по-рано от 10-я ден след втората ваксинация.
Това заяви здравният министър проф. Костадин Ангелов по време на редовния брифинг на Националния оперативен щаб.
И допълни, че има организация до края на месец февруари, не по-късно от 5-и март, страната ни да бъде готова с 3-та фаза на ваксинационния план. Фаза 4 може да започне в началото на март.
6000 дози се очакват днес от ваксината на Moderna, утре се очакват от AstraZeneka 31 200 дози.
Общо до края на месеца се очакват 260 000 дози от Оксфордската ваксина и около 100 000 дози от другите две. Това обяви Богдан Кирилов, директор на Изпълнителната агенция по лекарствата.
През месец март пък се очакват над 400 000 дози ваксини.
"На 26 място сме сред 27-те страни в ЕС и на шесто на Балканите по заболеваемост. Най-високи нива са регистрирани в Португалия и Испания, а най-ниски в България, Гърция и Финландия. По показателя "смъртност" страната ни е на 15 място в ЕС", обяви доц. Ангел Кунчев.
Лек спад на новите случаи на COVID-19 у нас
"През последните седмици отчитаме една устойчива тенденция за увеличаване на случаите на регистрирани с COVID-19. Паралелно с това, благодарение на мерките в страната, които са с най-нисък индекс на строгост, успяваме да запазим устойчиви места по заболеваемост и в Европа. Сравнени мерките у нас са изключително либерални. Благодарение на тях постигаме резултатите като темп на заболеваемост и смъртност сравнени с нивата в ЕС", отбеляза здравният министър проф. Костадин Ангелов.
За последната седмица потвърдените случаи са 5 708, а 3 659 са излекуваните.
В лечебните заведения заетостта е 35% за неусложнени пациенти, за интензивни пациенти е 38 на сто.
Проф. Витанов: Трета вълна на ковид - заразата до дни
Прави впечатление по-високата заетост на леглата в областите Блгагоевград, Варна Габрово, Пазарджик, София област, Силистра, Хасково и Шумен, отбеляза още здравният министър.
Проф. Ангелов добави, че през последните дни се наблюдава "една тъжна закономерност" в обществените реакции по отношение на мерките.
COVID:19: Ваксинация при личния лекар, рисковете
"Когато в резултат на увеличаване на инфектираните затягаме мерките, се говори, че пречим на икономиката. Когато решим да разхлабим мерките заради намалелия брой на заразените пък се твърди, че нас не ни е грижа. Искам да кажа, че всички ние, които стоим срещу вас, плащаме висока лична цена. Но единствено по този начин, последователно, можем да извоюваме победата над този вирус. Считам, че до момента сме били прави", посочи той.
По думите на здравния министър това, което се случва в Европа и България, е началото на трета вълна.
"Винаги съм предпазлив по отношение на категорични отговори. Защото от самото начало коронавирусът опроверга голяма част от тях", посочи той.
Колко души може да бъдат ваксинирани до лятото у нас
Доц. Ангел Кунчев отговори и на въпросите на родителите във връзка с тестването на децата
"Тестването на ученици е доброволен акт. Ако един родител иска да получи информация, може да попита за всичко. Ако не иска, пише в декларацията "не" и точка по въпроса. Няма да има никакви последици за него и за ученика", каза той.
"Прави се скрининг, за да хванем ранни случаи на заразени, да ги изведем от средата и да намалим риска от заразяването на другите ученици, учители и родители. Колкото по-рано се случи това, толкова по-малък е шансът да възникне епидемичен взрив", посочи още доц. Кунчев.
По думите му към момента не е резонно да се правят тестове на учениците за наличие на антитела.
"Идеята е да търсим реална полза от това изследване. И пак казвам, решението е изцяло на родителите", коментира Кунчев.
Председателят на Националния оперативен щаб проф. Венцислав Мутафчийски отбеляза, че в сравнение с миналата седмица заболеваемостта на база на 100 000 души население, е увеличена с 32%.
Ангелов: Във фаза 4 ще бъдат ваксинирани хронично болните и над 65-годишните
"Смъртността е увеличена само с 4%, но тава което ние установихме за предишните протичания е, че тя следва увеличението с около 16 дни след пика на най-високата стойност на заболеваемост", каза той.
"В болниците има повече от 15% ръст в сравнените с миналата седмица. Интензивните структури все още не са толкова натоварени, но и там има такава зависимост като със смъртността", посочи още проф. Мутафчийски.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!