С поред прогнозата за утре няма област в България, където разпространението на коронавирусната инфекция да е в зелената зона, навсякъде цветът е жълт или оранжев.
„Тоест шампанското трябва да изчака”, посочи в студиото на „Здравей, България” по NOVA математикът проф. Николай Витанов. Той подчерта, че миналата година по това време картата вече е била зелена.
Как коронавирусът може да "надхитри" ваксините
Витанов отчете, че тогава е имало ден със само 6 нови случая на ковид-19. Но вместо епидемията да затихне, започна втората вълна.
Математикът поясни, че разпространението на инфекцията не зависи от времето. „Ако зависеше от времето, тогава какви са тези работи в Индия?”, попита Витанов.
„Сега най-вече зависи от нас какво ще направим”, заяви математикът, отчитайки, че тенденцията на разпространение на заразата е низходяща.
„Тази година ситуацията е малко по-различна. Миналата година нямахме никаква защита. Сега вече има доста ваксинирани хора. Можем да не дестабилизираме този благоприятен вариант”, каза Витанов.
Проф. Витанов: Третата вълна си отива, COVID-19 се свива
„Каква е ситуацията в момента - днес сутринта базовото репродуктивно число е 0,603. Броят на активните случаи намалява. Очертава се да падне под 20 хил. Ситуацията е много добра. Имам 30 параметъра, които показват дали идва нова вълна. Нищо такова не се забелязва. Стойностите на тези параметри са в пъти, а някои и десетки пъти по-малки от критичните. Дори в София е 16 пъти по-малко. Докато не достигнем критичните стойности, няма опасност”, посочи Витанов. „Тоест, ако тръгне да става нещо, ще минат 2-3 седмици преди нещата да станат опасни”.
„Днес ваксинираните са около 16 хиляди. Сметката е проста. Ако трябва да ваксинираме още 2,5 млн. души, това са 5 млн. дози. Ако слагаме по 20 хиляди дневно, това са 250 дни. Става дума за февруари месец 2022 г.”, отчете проф. Витанов.
„Проблемите са два. Първо ще дойдат есента и зимата. И второ, броят на хората с естествено придобит имунитет ще започне да намалява”, заяви математикът и добави, че броят на заразените досега е четири пъти по-висок от официално регистрираните случаи или около 1,7 млн. души. „Тези хора имат някаква защита в момента, но с течение на времето тя ще започне да намалява”.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!