В аксината срещу COVID-19, разработвана от Университета в Оксфорд, е безопасна и "обучава" имунната система срещу вируса. Това става ясно от първите клинични изпитвания, резултатите от които бяха публикувани в авторитетното научно списание "Лансет".
СЗО: Ваксина срещу COVID-19 може да има до средата на 2021 г.
Ваксината е била поставена на 1077 души, които са образували антитела и бели кръвни клетки, борещи се срещу коронавируса, съобщи BBC.
Coronavirus: Oxford vaccine triggers immune response - BBC News https://t.co/xDYo1kq7KN
— #ProgressiveParty (@GottaBernNow) July 20, 2020
Резултатите са изключително обнадеждаващи, но още е твърде рано да се каже дали ваксината осигурява пълна защита.
По-мащабни изпитвания вече са в ход, обясняват от Оксфорд.
Колко ще струва "Ремдесивир" , възможният лек за ковид-19
Как действа ваксината?
Ваксината, наречена ChAdOx1 nCoV-19, е направена от генетично разработен вирус, който причинява обикновената настинка при шимпанзетата.
Preliminary results from a coronavirus vaccine trial involving more than 1,000 people in the UK suggest it is safe and induces an immune response https://t.co/yBt266fKKW
— CNN Breaking News (@cnnbrk) July 20, 2020
Вирусът е силно модифициран, така че на първо място да не може да причини инфекции у хората.
Учените споделят, че ваксината прилича много на коронавируса, за да може имунната ни система да се научи как да го атакува.
Безопасна ли е?
Да, но има странични ефекти, пише още BBC. 70% от хората в проучването са развили или треска, или са получили главоболие.
Според изследователите обаче това може да се контролира посредством парацетамол.
"Предстои още много работа преди да можем да потвърдим дали ваксината ще ни помогне за овладяване на пандемията COVID-19, но тези ранни резултати са обещаващи, казва проф. Сара Гилбърт от Университета в Оксфорд.
Лекар обясни: Епидемията от ковид-19 спира до 15-20 дни
Основната цел на учение на този етап е да гарантират, че ваксината е достатъчно безопасна, за да се приложи върху хората.
Проучването на този етап обаче не дава яснота дали ваксината може да попречи на хората да се разболеят или пък да намали симптомите на вече заразените с COVID-19.
Коронавирус: групов имунитет не съществува
Повече от 10 000 души ще вземат участие в следващия етап на клиничните изследвания във Великобритания.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!