У чени предупреждават за потенциална вълна от мозъчни увреждания в резултат на Ковид-19, предаде агенция Ройтерс (Reuters). Има доказателства, че болестта от новия коронавирус може да доведе до тежки неврологични усложнения, включително възпаления, психози и делириум.
Изследване на учени от Юнивърсити колидж в Лондон описва 43 случая на пациенти с Ковид-19, които са претърпели временна мозъчна дисфункция, инсулти, увреждане на нервите или други сериозни мозъчни състояния. Тяхното изследване е поредното, което установява, че
болестта може да навреди на мозъка.
Защо още не знаем как се лекува коронавируса
„Предстои да разберем дали ще станем свидетели на епидемия от мозъчни увреждания, свързана с пандемията, вероятно подобна на разпространението на т.нар. сънна болест през 20-те и 30-те години на миналия век след пандемията от грип през 1918 г.”, казва съавторът на изследването Майкъл Занди от института по неврология в Юнивърсити колидж.
Ковид-19 е предимно респираторно заболяване, което засяга белите дробове, но невролози казват, че сведенията за въздействието ѝ върху мозъка са тревожни.
„Тревожа се, че имаме милиони хора с Ковид-19. И ако след година време ще имаме десет милиона оздравели и тези хора страдат от когнитивен дефицит, той ще засегне способността им да работят и да живеят нормално”, казва неврологът Ейдриън Оуен от Западния университет в Канада в интервю за Ройтерс.
Учени с важно предупреждение за COVID-19
Изследването на британските учени, публикувано в сп. „Брейн”, описва
девет пациенти с мозъчно възпаление, диагностицирани с редкия остър дисеминиран енцефаломиелит, който се проявява по-често при деца и се отключва от вирусни инфекциии.
Учените изтъкват, че обикновено попадат на един възрастен пациент с това заболяване месечно в специализираната лондонска клиника, но в периода на изследване честотата на заболяването е поне по един пациент седмично, което те описват като „тревожен ръст”.
СЗО: Засега COVID-19 няма мутация, която да го прави по-силен
„Като се вземе предвид, че болестта се проявява едва от няколко месеца, все още няма как да знаем какви ще са дълготрайните увреждания, които Ковид-19 причинява”, казва Рос Патерсън, друг съавтор на изследването. „Лекарите трябва да знаят за вероятния неврологичен ефект, тъй като ранната диагностика може да увеличи шансовете за пациентите”.
Според Оуен находките подчертават необходимостта от обширно, детайлно проучване и глобално обобщаване на данни, за да се прецени
доколко разпространени са неврологичните и психични усложнения.
Експерт: Няма нито един повторно заразен с COVID-19 в света
Той е започнал работа по международен изследователски проект и на сайта covidbrainstudy.com пациентите могат да попълнят серия от когнитивни тестове, за да се установи дали Ковид-19 е повлиял на мозъчната им дейност. „Тази болест засяга огромен брой хора. Затова е важно да съберем тази информация”, пояснява Оуен.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!