Ч рез субсидиране от страна на Министерството на здравеопазването лечебните заведения да поддържат резерв от лекарствени продукти, необходими за лечението на пациенти с COVID-19.
Това се предвижда в проект за допълнение на Наредбата за медицинските дейности извън обхвата на задължителното здравно осигуряване, за които Министерството на здравеопазването субсидира лечебни заведения, и за критериите и реда за субсидиране на лечебни заведения.
Проектът е публикуван за обществено обсъждане на интернет страницата на МЗ.
С предложените промени се цели обезпечаване на нуждите на лечебните заведения при нова кризисна ситуация, свързана с разпространението на COVID-19.
Създаването на резерва и лекарствените продукти, които ще бъдат включени в него, ще бъдат определени със заповед на министъра на здравеопазването, по предложение на експертните съвети по съответните медицински специалности. В заповедта ще бъдат разписани критериите и редът, при които резервът ще се разпределя и използва за нуждите на лечебните заведения, на които липсват или не достигат такива лекарствени продукти.
Лекарствата, които ще са част от резерва, са включени в протоколите за болнична терапия
в изготвения от МЗ „Интерактивен справочник за лечение на COVID-19”.
Ето го целия национален план за справяне с пандемията
Ето как ще действаме при нова вълна на COVID-19
Купени респиратори от Китай на тройни цени
Освен това министерството на здравеопазването ще предложи имуноглобулините, прилагани „off-label” (извън условията на разрешението за употреба), да се заплащат с публични средства. Това съобщиха от пресслужбата на МЗ. За целта е необходимо да се направи промяна в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина, тъй като в момента има забрана за плащането им с публични средства.
През 2020 г. беше регламентирана употребата на лекарствени продукти извън условията на разрешението за употреба, като
лечението с тях се осъществява само по изключение, при липса на алтернатива за конкретен пациент и само в интерес на неговото здраве, под контрола на лекар, който носи цялата отговорност за лечението.
Тъй като тези лекарствени продукти са с висока цена, достъпът на пациентите до тях е значително затруднен. По тази причина се предлага да бъде създадено изключение от забраната за лекарствени продукти, получени от човешка кръв или човешка плазма – имуноглобулини, заплащани извън обхвата на задължителното здравно осигуряване и прилагани извън условията на разрешението за употреба за лечение на автоимунни заболявания.
Заболяванията, при които имуноглобулини се прилагат „off-label”, са множествената склероза и системен лупус еритематозус.
На заседание на ръководството на МЗ днес е бил приет проект на Закон за допълнение на Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина. След приключване на процедурата по междуведомствено съгласуване проектът ще бъде публикуван на сайта на МЗ за обществено обсъждане.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!