Р ешението за затягане на мерките в София и страната ще бъде обявено на редовния брифинг на НОЩ в четвъртък. Решенията ще влязат в сила най-вероятно в събота – за София, а за страната – в понеделник.
Това обяви на брифинг доц. Ангел Кунчев след заседание на Столичния оперативен щаб за ограничителни мерки в София, където само за последното денонощие бяха регистрирани 1116 новозараразени с COVID-19 от общо 4637 за цялата страна.
"Мисля че е назрял моментът за национално решение. Основното, което целим, е да се избегне възможността за предаване на вируса. За всички вече е ясно, че той се предава по-лесно и на по-малки възрасти. Заповедта трябва да излезе до няколко дни, тя трябва да е с минимален срок от 2 седмици", каза Кунчев.
"Все още цифрите се следят, но вълната е заляла почти цялата страна", обясни той. Относно случай в Благоевград с починала жена, Кунчев обясни, че все още се прави проучване дали има връзка с ваксинацията.
"Всичко, което проучим на наше ниво, го изпращаме на Европейската агенция по лекарствата, за да се вземе най-точното решение. Когато има случай на нежелана реакция, в зависимост от аутопсията, ние набираме съответните експерти в областта, за да дадат компетентното си мнение, което отнема време. Решението ще е общоевропейско дали може да се използва тази ваксина и от кой момент може да кажем, че е безопасна. Дотогава тя няма да се използва", поясни той.
"В момента се проучват 3-4 случая на прояви на тежки реакции след ваксинация срещу коронавирус", добави здравният инспектор.
"Ще се затворят заведения фитнеси, молове, училища, детски градини, ще се забранят обществени прояви на открито и закрито, за да се овладее този последен пик на коронавируса, който очакваме в следващите 2-3 седмици", уточни Кунчев. Той очаква след това да се нормализират нещата с вируса. Но е категоричен, че е назрял моментът за по-строги мерки.
Засега здравните власти не обсъждат ограничаване на движение извън населените места, защото това е тежка мярка, тя пречи на хората, излишна е, стана ясно от брифинга. Целта на локдауна е да се избегне струпването на хора, защото вирусът се предава по-лесно и на по-малки възрасти, казаха здравните власти.
"Ще бъде уточнен броят на клиентите, които могат да влизат в търговските вериги. "Зелените коридори” за възрастните хора няма да отпадат. Утре ще има заседание на Областния щаб на столицата. Ще бъдат разписани мерките и ще стане ясно кога ще влязат в сила. За момента не се предвижда затваряне на паркове и задължителни маски на открито. Следим денонощно данните и реагираме според ситуацията", каза шефът на РЗИ-София д-р Данчо Пенчев.
На брифинга стана ясно, че броят на интензивните легла ще бъде увеличен на 32.
Ще предложим да се затворят молове, ресторанти, училища, детски градини, фитнеси, всички културни мероприятия също ще бъдат забранени,
това каза шефът на РЗИ-София д-р Данчо Пенчев след срещата за мерките в столицата между здравния министър - проф. Костадин Ангелов, членове на оперативния щаб, кмета на столицата Йорданка Фандъкова и директори на болници, предаде NOVA.
По думите му става дума за обектите в София-град и София-област. Те ще бъдат въведени първоначално за 14 дни. Решението ще бъде взето по-късно днес.
"Големите болници са с над 50% заетост. При частните положението е почти 50", съобщи той.
Според него мерките няма да бъдат въведени от днес за утре, но до края на седмицата ще се случи.
Д-р Пенчев заяви, че 75% от леглата в София са заети. А с 20 легла се увеличават леглата в "Пирогов".
"Св. Анна" е отделила 50% от всичките си легла за болни с COVID-19. Тази сутрин бяха заети 102% от леглата. В болницата има 270 пациенти с COVID-19, 25 са в реанимация. 30% от детското отделение е заето от деца с коронавирус. Фактът, че всеки ден има такива включително и с майките им, е притеснителен. Притеснително е и че нарастването на случаите с COVID-19 запълва голяма част от капацитета на болниците", заяви директорът на Университетската болница „Св. Анна" Славчо Близнаков.
"Св. Анна", "Пирогов" и ВМА са стратегически болници от гледна точка на спешната помощ. Започва да се чувства недостиг на ресурс за обслужване на спешните болни и затова е важно да се намери баланс", каза още той.
И допълни: "Ситуацията в София към момента е под контрол. Има пълно взаимодействие между директорите на болниците, както и координация с РЗИ и министъра, но увеличаващият се брой случаи ни кара да обмисляме различни мерки".
COVID-19: 4637 нови случая, тревожен брой починали
Във Франция откриха нов вариант на коронавируса
Още държави спряха употребата на "АстраЗенека"
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!