С метките за ток вече могат да се разсрочват до 30 дни. Това обяви министърът на енергетиката Теменужка Петкова на извънреден брифинг.
Тя благодари на българските граждани, мнозинството от които са коректни и плащат сметките си за ток навреме, с което позволяват на енергийната система да работи.
„От днес срокът за плащане е удължен от 20 на 30 дни за битовите потребители”, каза Петкова.
Фандъкова за цената на тока: Искането за увеличение е необосновано
По нейните думи 70% от потребителите са платили до момента сметките си за ток. Петкова призова да се плаща по електронен път, но увери, че офисите за плащане на електроразпределителните дружества се дезинфекцират стриктно.
Тя посочи, че е момента в страната няма потребители, на които да е спряна електроенергията поради неплащане на услугата.
Как ще се връщат надвзетите пари за парното и газа
„Всички тези мерки важат за срока на извънредното положение. Това, което призовавам битовите потребители да направят, след отпадането на извънредното положение, е да се обърнат към съответните електроразпределителни предприятия за индивидуални споразумения за разсрочване на плащания”, каза Петкова. Тя добави, през последния месец са сключени над 10 700 индивидуални споразумения с битови потребители от трите електроразпределителни предприятия.
„Що се отнася до топлофикационните дружества те са извън обхвата на Закона за извънредното положение” и няма възможност за отсрочване на плащанията, посочи Петкова.
КЕВР с извънредна проверка на „Топлофикация София“
„Хората трябва да бъдат спокойно, че всичко това, което се е получили като цени за месец март, ще бъде коригирани с преизчислението, което в момента Комисията за енергийно и водно регулиране прави”, коментира министърът оплакванията на потребителите от завишени сметки за парно през миналия месец.
Петкова отчете, че за първото тримесечие на тази година НЕК има печалба от близо 13 млн. лв., при загуба от 1,26 млн. за миналата година. Министърът даде за сравнение 2014 г., когато „Националната електрическа компания” е регистрира загуба от над 400 млн. лв.
Министърът поясни, че планираната от 1 юли пълната либерализация на електроенергийния пазар, включително за битовите потребители в България, вероятно ще бъде отложена заради кризата с коронавируса.
„По отношение на проекта АЕЦ „Белене” настъпиха промени в начина на комуникация и с цялата разписана процедура от гледна точка на мерките за безопасност заради коронавируса. Това, което със сигурност мога да кажа е, че процесът не е спрял по нито един от големите стратегически проекти”, заяви Петкова и добави, че вече са подписани споразумения за конфиденциалност с петте компании, с които ще се водят преговори за стратегически инвеститор в новата атомна електроцентрала. Днес те са получили и информационен меморандум от министерството на енергетиката.
Това са „Китайската национална ядрена корпорация” (CNNC), руската „Атоменергопром”, „Корейската хидро-ядрена корпорация”, френската „Фраматом” и американската „Дженерал илектрик”.
Всичко за развитието на епидемията с коронавируса и извънредното положение четете ТУК
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуално съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!