И талиански кметове и регионални губернатори поискаха от германците да проявят солидарност в условията на пандемията от Ковид-19.
399 са заразените с Ковид-19 у нас
В платена публикация на цяла страница във в. "Франкфуртер алгемане цайтунг" италианците припомнят, че след Втората световна война други държави са се съгласили германският дълг да бъде намален, предаде агенция "Ройтерс", цитирана от БТА.
Help us like you were helped after war, Italy's virus hit cities tell Germany https://t.co/Ywgv0pOcPg pic.twitter.com/cXvN1g09fQ
— Reuters (@Reuters) March 31, 2020
Италия е на първо място в света в печалната статистика за смъртните случаи от коронавируса. Към вчерашна дата починалите бяха 11 591, което се равнява на близо една трета от всички жертви в световен мащаб. Потвърдените случаи на зараза в Италия са над 100 000.
Кирил Ананиев: Отменям заповедта за маските
Кметската инициатива подчертава растящото негодувание в Италия срещу отношението на Германия към нейната съдба, определяно като безразличие. Досега Берлин отказва да се вслуша в призивите на други държави за емитиране на общ дълг в помощ на силно пострадалите им икономики.
"Скъпи германски приятели, паметта помага да се вземе вярното решение", се казва в писмото, в което е споменато споразумение от 1953 г. за намаляване на дълга на Германия за подпомагане на следвоенното ѝ възстановяване.
В Италия почетоха паметта на починалите от Ковид-19
Писмото е подписано от кметове, излъчени от леви и десни партии, представляващи градове в Северна Италия, които са най-тежко пострадали от разпространението на Ковид-19, включително Милано и Бергамо, както и от управителя на област Емилия-Романя.
Посланието е насочено и към Нидерландия, смятана в Италия за своеобразно данъчно убежище за корпорации. В тази връзка авторите на писмото посочват, че Нидерландия е "установила "благоприятен данъчен режим", който от години извлича ресурси от всички големи европейски държави".
"Спешните мерки да бъдат съразмерни и да не продължават безкрайно"
Миналата седмица девет страни от ЕС, сред които Италия, Франция и Испания, призоваха за емитиране на общи европейски облигации за финансиране на икономическото възстановяване след разпространението на коронавируса, което със сигурност ще тласне еврозоната в дълбока рецесия.
Германия, Нидерландия, Финландия и Австрия се противопоставиха на предложението за т. нар. коронаоблигации, поддържайки традиционната си неохота да споделят дълга на по-малко конкурентните икономики.
Рекорден брой починали от Ковид-19 в Испания
"Еврооблигации за справяне с коронавируса няма да заличат или уеднаквят предишни дългове", се казва в италианския превод на писмото, публикувано в Туитър от евродепутата Карло Календа, който е един от подписалите документа.
До момента лидерите от ЕС не могат да се споразумеят за мащаба на подкрепата за икономиките, които спряха зарази мерките за изолация при овладяване на разпространението на коронавируса.
Туркменистан забрани думата „коронавирус”
В края на видеоконференция миналата седмица Германия и Нидерландия казаха, че тези, които са в нужда, може да използват спасителния фонд на еврозоната, за да получат кредитни линии. Италия се противопоставя на този механизъм, който предвижда определени условия, припомнят от БТА.
Всичко за развитието на епидемията с коронавируса и извънредното положение четете ТУК
Светът е изправен пред изпитанието COVID-19. Само заедно можем да се справим с него. Борбата с вируса е отговорност на всеки от нас. Бъдете дисциплинирани и спазвайте препоръките на експертите. Погрижете се за себе си, за близките си и за околните.
Останете си вкъщи – пазете човешкия живот!
НОВА БРОУДКАСТИНГ ГРУП
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!