И ма българска мутация. Мутацията в генетичния състав на вируса е довела до промяна на една аминокиселина. Тепърва ще изучаваме, ще разберем дали тази мутация има някакво значение, или не, дали ще остане така независима. Към момента няма данни, че тя с нещо прави вируса по-особен. Няма данни, че се разпространява. Така че тя най-вероятно ще остане едно научно доказателство, че вирусът мутира. А това е естествено за всеки един вирус, не само за коронавируса. Това каза в ефира на „Събуди се” ръководителят на отдел „Вирусология” в НЦЗПБ доц. Любомира Николаева-Гломб.
По думите ѝ еволюцията при вирусите се развива много бързо.
"Човешкият опит показва, че единствено масовото ваксиниране е в състояние да преустанови циркулацията на даден патоген в популацията. Засега успехът ни е с една-единствена болест - едрата шарка. Друга болест - детският паралич, е на път да бъде изкоренена, но срещаме големи трудности при нейното изкореняване... Коронавирусът доминира над останалите вируси, защото му е най-удобно да се размножава сред нас. Не се учудвам, че нямахме грип тази зима", поясни доцентът.
Според нея малките деца не са чак толкова сериозен фактор при разпространението на COVID-19.
"Децата са най-страдащите от пандемията, тъй като ги набедихме, че разпространяват лесно вируса. Това не е съвсем така. Те не са толкова мощен фактор при разпространението на COVID-19", заключи доцентът.
Целия разговор вижте във видеото.
COVID-19: 798 нови случая, починали
COVID-19: Над 1 млрд. дози ваксини са поставени по света
Там ще поставят ваксината на "АстраЗенека" само на мъже
140 души са "ваксинирани" по погрешка с физиологичен разтвор
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!