Д иференцираната ДДС ставка от 9% за услугите, които предоставят хотелиери и ресторантьори, ще влезе в сила от 1 юли. Това обяви съпредседателят на парламентарната група на „Обединени патриоти“ Искрен Веселинов.
Освен ресторанти и хотели, с по-ниско ДДС ще се ползват и книгите, включително електронните. В законовата промяна управляващите ще регулират и ваучерите за почивка, които ще получат борещите се на първа линия срещи разпространението на COVID-19.
Намалението ДДС за определени стоки и услуги е срочна мярка и ще отпадне в края на следващата година.
Според Веселинов диференцираната ДДС ставка ще даде „шанс на нашия туризъм за допълнителна конкурентоспособност" в условията на криза, предизвикана от епидемията.
Депутатът обяви още, че с колегите си от „Обединени патриоти“ ще обсъдят и евентуалните ползи от предложението на ДПС за по-ниско ДДС и за детските стоки.
„В единия случай се опитваме да спасим стотици хиляди работни места и да стабилизираме бизнес, който дава 12% от БВП, а в другия случай говорим за различни социални политики. Не сме против социалните политики, но тук причината за внасянето на диференцираното ДДС за туризма е съвсем различна“, обясни още Искрен Веселинов.
Проектът за промени в Закона за ДДС бе внесен днес в парламента от депутатите на "Обединени патриоти" и ГЕРБ.
Според текстовете ваучери ще се осигуряват на лекари, медицински специалисти в лечебните заведения, независимо от формата им на собственост, както и на служителите от регионалните здравни инспекции, центровете за спешна медицинска помощ, Националния център по заразни и паразитни болести, Министерство на вътрешните работи, Министерство на отбраната, Агенцията за социално подпомагане и Националното тол управление, които пряко осъществяват дейности, свързани с борба и превенция на разпространението на Ковид-19.
Предвидени са и глоби за лицата, които използват ваучер не по предназначение, в размер от 500 до 1000 лв., съответно имуществена санкция от две до пет хиляди лева. За изрядността на използваните ваучери за настаняване ще следят оправомощени длъжностни лица от Министерство на туризма, което ще бъде ангажирано с отпечатването на самите ваучери. Отпечатването ще става по предварителна заявка на Министерство на здравеопазването.
Текстовете регламентират ваучерите за настаняване да могат да се ползват еднократно само от вписаните в тях лица за заплащане на почивка с продължителност не по-малко от седем дни. Обектите, в които ще могат да се ползват ваучерите за настаняване, са дружествата, в които едноличен собственик на капитала е НОИ, в болници за рехабилитация и балнеолечебни центрове, собственост на държавата и в почивните бази на министерствата и ведомствата по списък, приет от Министерски съвет, се предвижда в законопроекта.
Лицата, които ще ги ползват, ще се определят от министрите на съответните министерства, ангажирани пряко в борбата с коронавируса. Ваучерите за настаняване ще могат да се ползват в срок до 30 ноември, а обектите, които са ги приели, ще трябва да подават иск в десетдневен срок на месеца, следващ този, в който е използван даден ваучер, за да им бъдат възстановени сумите по тях. Законопроектът предвижда право на възстановяване на стойността на приетите ваучери не по-късно от 20 декември 2021 г.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!