О бластният щаб за борба с коронавируса в Пловдив обяви затягане на противоепидемичните мерки в града, информираха от Областна администрация Пловдив. Ето и какви са те:
- От понеделник заведенията и казината ще работят при запълване на 50% от капацитета им и ще могат да обслужват клиенти най-късно до 22 ч.
- Властите в областта забраняват допускането на непълнолетни без придружител в големите търговски обекти. Полицейското присъствие там ще бъде засилено.
- По маршрутите на най-натоварените линии на градския транспорт ще бъдат пуснати повече коли, за да може да се спазва необходимата дистанция между пътниците.
Данните сочат, че
към момента 50% от интензивните легла в болниците са заети.
Приетите пациенти са общо 506, 36 от които са деца. Двама от най-малките пациети са в интензивни отделения. Най-притеснителното е, че 16 от настанените в лечебни заведения деца са на възраст под 1 годинка.
Симидчиев: Вече можем да предвидим как ще мутира коронавирусът
От днес още един клъстер на страната минава в третия етап от Плана за борба с пандемията. Става въпрос за Пазарджик, Пловдив, Смолян, Кърджали и Смолян. Това накара щабовете по места да се съберат на извънредни заседания, за да вземат решения за допълнителни мерки.
Свободни легла в болниците има, но в много лечебни заведения се оплакват от недостиг на персонал заради многото заразени медици.
В Пловдив, Пазарджик, Смолян и Кърджали
учениците от 5 до 12 клас, които учат присъствено ще минат на ротационен принцип,а заведенията ще работят до 23 ч. и с ограничен капацитет от 50%..
В разгара на петата вълна все повече болници са препълнени. Лечебните заведения в Югозападна България отчитат сериозен натиск, а в болницата в Гоце Делчев вече няма места. Личните лекари също алармират, че пациентите ежедневно се увеличават. Един от най-големите проблеми според лекари е, че контактните лица не се изолират.
Коронавирусът у нас: Отново близо 10 хил. нови случая
"В болницата в Гоце Делчев места за болни с COVID-19 няма.
Ако днес не бъде изписан поне един пациент, следващият нуждаещ се от хоспитализация трябва да се транспортира до Благоевград. „Транспортирането е труден проблем, защото този транспорт трябва да се извърши с Центъра за спешна медицинска помощ. Тук сме натоварени на максимум и трудно можем да заделим наш екип - лекар и медицинска сестра, която да пътува с шофьора на Спешна помощ до Благоевград”, заяви директорът на МБАЛ Гоце Делчев д-р Петър Филибев.
„За съжаление има доста заразени от персонала в момента, което налага останалият персонал да покрива двойни дежурства, смени, за да могат да бъдат обслужени пациентите”, коментира Иванка Ципарова, медицинска сестра в COVID отделение.
Опашките пред кабинетите на личните лекари не намаляват. Те се занимават както с болни и контактните с тях, така и със страдащите от постCOVID усложненията.
„Това не е вълна, това е цунами.
Има страшно много болни, както и много карантинирани, които трябва да се проследяват”, заяви д-р Гергана Николова.
По думите ѝ въведените мерки остават само на хартия. Проблем са близките на болните, които не се заявяват като контактни. „Определено има по-голямо количество дечица, които позитивират пробите. За нас това е много неприятно, защото едно болно дете с висока температура се лекува с повишено внимание. Още повече знаете, че когато едно детенце е болно, цялата къща е под стрес.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!