К оронавирусът е заразил 40% от дивите елени в САЩ, установи федерално проучване, публикувано в bioRxiv. Животните имат антитела срещу SARS-CoV-2.
Само в щата Мичиган 67% от свободните елени са имали имунни маркери за коронавируса в кръвните им проби.
Това е първото доказателство за широко разпространена експозиция на коронавируса при диви животни.
Скок на новите случаи на коронавирус в България, починали
Въпреки че вирусът изглежда не влия на здравето на елените, учените са притеснени.
Като мълчаливо приютяват и разпространяват този патоген, елените могат да му позволят да мутира и да се прехвърли отново в хората, но още по-опасен.
Белоопашатите елени в САЩ имат доста контакти с човека, независимо дали става въпрос за природозащитни дейности, хранене, лов или човешки отпадъчни води, осигурявайки перфектен път за разпространение на вируса.
Нещо повече, белоопашатият елен може да образува социални групи, контактна структура с потенциал да поддържа предаване на множество патогени.
Балтов: България е сред страните с най-висок риск от коронавирус
За разлика от животните в плен, инфекциите сред дивите животни не се контролират лесно. Ето защо учените са толкова обезпокоени от последните открития.
Ако SARS-CoV-2 наистина може да намери убежище в дивата природа, това може да направи изкореняването му изключително трудно.
Предишни лабораторни проучвания показват, че белоопашатите елени са силно податливи на SARS-CoV-2 и че един заразен индивид от този вид може да зарази друг.
Все още не е ясно как тези елени са били изложени на коронавируса.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!