Н овият модел, с който управляваме кризата от COVID-19 вече дава своите ясни резултати. В момента не затваряме нито една от областите и бизнеса. Държим на Етап 2, с риск от Етап 3, защото всичко се базира главно на капацитета на интензивните легла в болниците. Това заяви пред медиите министър-председателят Кирил Петков, по време на правителственото заседание.
И допълни, че едновременно с това имаме потенциални мерки в областите, защото има заболели учители, но това е на ниво области, а не масово затваряне.
"За първи път имаме ясна прогноза накъде вървят нещата. Добрата новина е, че интензивните легла засега не се запълват с опасна скорост, но го следим този индикатор", каза още Петков.
Преди началото на заседанието на министерския съвет, Петков заяви: "Заради новия модел, който постигнахме, много от областите вече трябваше да са затворени на база нива на заболеваемост, но те не са затворени. Добрата новина засега е, че мерките остават много меки", допълни Петков.
Междувременно се обсъжда новите противоепидемични мерки в София да влязат в сила от 26 януари, съобщиха от пресслужбата на Министерството на здравеопазването.
Утре софийският областен щаб ще обсъжда евентуалното временно ограничаване на работата на обектите със значение за общественото здраве, заведения за хранене и развлечения по смисъла на чл. 124 от Закона за туризма, като Столичната регионална здравна инспекция /СРЗИ/ предлага те да работят при 50 на сто от капацитета си.
Друга мярка, която предлагат от СРЗИ, е временното ограничаване на работното време на тези обекти до 22.00 ч., с достъп със зелен сертификат.
СРЗИ предлага на Районното управление по образование учениците от 5-ти, 6-ти, 8-ми, 9-ти и 11-ти клас да преминат към обучение в електронна среда до настъпването на междусрочната ваканция, а присъствено да се обучават децата в 1-4 клас, както и учениците от 7-ми, 10-ти и 12-ти клас, каза по-рано днес пред журналисти главният държавен здравен инспектор Ангел Кунчев.
Картата на България, в която се обозначава заетостта на леглата в болниците, ще бъде разделена на пет региона, а не на 6, както досега. В момента, заедно с "Информационно обслужване" се опитваме да направим така, че промените в нея да се отразяват в реално време, а не на 24 часа, допълни Кунчев.
Заради усложнената епидемична обстановка в Бургаска област областният управител Стойко Танков свика поредния Областен съвет по здравеопазване, който се проведе онлайн.
На него бяха взети решения за налагане на по-строги мерки срещу COVID-19.
- Увеличава се броят на COVID леглата в областта на 466, 36 от които - интензивни;
- За периода от 24 до 28 януари онлайн ще учат учениците от 5, 6, 8, 9 и 11 класове във всички общини, с изключение на Руен. За учениците от 1 до 4 клас, както и за учениците от 7, 10 и 12 класове остава присъствения учебен процес във всички общини, при спазване на противоепидемичните мерки.
- Директорите на учебните заведения могат да вземат решения за преустановяване на присъствените занятия според обстановката в съответното училище.
- Преустановяване смесване на деца от различни паралелки в целодневна форма на обучение.
- Допускане на деца в обекти с обществено предназначение (молове, кина, ресторанти и др.) само в присъствието на родител/настойник.
- Преустановяване присъственото обучение във ВУЗ, с изключение на практически упражнения за студенти по медицина, стоматология и други при необходимост и изпити при недопускане повече от 10 души в стая/зала и спазване на изискванията за зелен сертификат.
- Преустановяване провеждането на масови мероприятия, като музикални и други фестивали, събори, фолклорни инициативи, фермерски пазари и базари (извън регистрираните като обекти с обществено предназначение), и др. при които не е възможно прилагане на зелен сертификат за присъствие.
- Преустановяване провеждането на конгресно-конферентни мероприятия, семинари и др.
- Ограничаване на публиката на културни, сценични и други мероприятия – до 50% и представяне на задължителен зелен сертификат.
- Спортни мероприятия да се провеждат без публика, като присъстващите на мероприятието да са със задължителен зелен сертификат.
Мерките ще влязат в сила от 24 януари 2022 г.
Белгия съобщава за нов "подвариант" на COVID-19
Здравни експерти посочиха маските с най-добра защита от Омикрон
Здравни експерти посочиха маските с най-добра защита от Омикрон
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!