В се по-често хората със симптоми на COVID-19 предпочитат антигенните тестове, тъй като са по-евтини, а последните данни на експертите сочат, че тяхната чувствителност съвпада около 98% с PCR-а.
Те обаче не влизат в статистиката и съответно с него болният не влиза в системата и не може да получи болничен.
Материал и за двата теста се взема от носоглътката. Антигенният е три пъти по-евтин, а резултатът от него излиза за около 30 минути. Това посочва в свой материал БНР.
До 18-и ноември се очаква европейските експерти да се произнесат до каква степен антигенните тестове могат да станат алтернатива на PCR-ите. През РЗИ-тата ще се разпространят антигенни тестове към здравната система, за да може да се осъществява скрининг и бързо ориентиране в състоянието на пациентите.
Бързите ангигенни тестове ще се включат в скрининга, след като заболелите в страната станат 300 на 100 000 души население. В момента те са 518 на 100 000 души население.
След като излезе европейското решение за антигенните тестове, Министерството на здравеопазването ще издаде заповед, с която бързите антигенни тестове да бъдат приравнени с PCR-ите, чак тогава ще започнат да влизат на отчет в системата и ще бъдат предпоставка за карантина.
По-рано днес на брифинг в Министерски съвет министърът на здравеопазването Костадин Ангелов заяви, че "трябва да се подпише анекс към Националния рамков договор, за да може личните лекари да издават електронни направления".
"Анексът трябва да бъде подписан между Надзорния съвет на НЗОК и Българския лекарски съюз и се надявам да има достатъчно разум, за да се подпише максимално бързо", каза още той.
Министър Ангелов припомни, че е поел ангажимент до края на годината да има електронно направление и електронна рецепта.
"Личните лекари, по време на вчерашна среща, са изразили желание да могат да дават направление за бързите антигенни тестове", допълни министър Ангелов.
"Нямаме възможност за масово тестване на българския народ, затова ще се съсредоточим към бързите антигенни тестове", добави министър Ангелов. "До 18 ноември очакваме становище дали антигенните тестове могат да бъдат основание за налагане на карантина", допълни още той.
"От първите 6 ваксини, които ще бъдат произведени, България е заявила интерес към три от тях", припомни министър Ангелов.
По думите му ще има достатъчни количества ваксина за всички уязвими групи - хора над 65-годишна възраст, хора с хронични заболявания, за медици. Ваксината няма да е задължителна и ще бъде безплатна.
Нови мерки срещу COVID-19 от днес, ето какви са те
Лекарите от ВМА откриха важен детайл за ковид-19
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!