П арламентът прие на първо четене промените в Закона за здравето, предложени от Министерски съвет. „За” гласуваха 125 народни представители, а „въздържал се” – 69.
Законопроектът има за цел да уреди мерките на територията на Република България за предпазване, ограничаване и преодоляване на последиците от разпространението и заразата с коронавируса за времето след прекратяването на извънредното положение.
С проектозакона се предлагат промени, които имат пряко отношение към възможността за разпореждане на противоепидемични мерки от министъра на здравеопазването.
В законопроекта е разписано, че всички противоепидемични мерки ще се определят с акт на министъра на здравеопазването Кирил Ананиев или на директора на съответната регионална здравна инспекция по предложение на главния държавен здравен инспектор.
Здравният министър ще определя и задължителната изолация на болните от заразни болести, на заразоносителите, на контактните с тях лица и на хората, които са влезли в България от други държави.
Освен в здравната сфера, част от мерките са и социално-икономически. Предвижда се ползваният през 2020 неплатен отпуск до 60 работни дни да се зачита за трудов и осигурителен стаж. Предлага се още да не се провежда Национално външно оценяване за ученици от IV и X клас за тази учебна година.
Както малките партии в управляващата коалиция, така и опозиционните, без БСП, обявиха по време на дебатите на извънредното заседание днес, че ще подкрепят предложените законодателни промени, с които да се продължат мерките срещу епидемията от коронавируса и след края на извънредното положение на 13 май.
Вчера предложенията бяха гласувани и одобрени от правната комисия в парламента.
Извънредно заседание, какво идва след извънредното положение
ДПС ще подкрепи промените в Закона за здравето, като между двете четения в пленарната зала ще направи допълнителни предложения, съобщи Джевдет Чакъров от парламентарната група на партията по време на дебатите в Народното събрание,
„ДПС подкрепя като цяло промените в Закона за здравето, защото има необходимост от такъв закон за мерките, които ще продължат да действат след отмяната на извънредното положение на 13 май с цел ограничаване на епидемията от коронавируса и за подпомагане на бизнеса, заетостта и гражданите. Подкрепяме и по принцип промените в чл. 61 и чл. 63 от Закона за здравето, с които се дават правомощия на министъра на здравеопазването за въвеждане на мерки за опазване на живота и здравето на хората на територията на цялата страна и в отделни населени места и области. По отношение на избраната техника имаме резерви, но се надяваме те да бъдат прецизирани между първо и второ четене, за което ние ще направим съответните предложения”, каза Чакъров.
От „Воля” и „Обединени патриоти” също обявиха, че подкрепят Законопроекта за изменение на Закона за здравето.
„Днес разглеждаме вторият етап от започналата извънредна ситуация”, каза зам.-председателят на парламентарната група на ГЕРБ Александър Ненков.
„Вече изминаха два много трудни месеца за целия свят. От гледна точка на здравния аспект. Много хора загубиха своя живот. Много хора са в карантина, в изолация, много хора загубиха своята работа.Много хора най-вероятно ще продължат да понасят несгодите от ситуацията, създала се покрай идването на този нов коронавирус”, заяви Ненков.
Той благодари за конструктивния дебат, който се води в момента.
„Мисля, че това е работата на парламента и така трябва да показваме навън пред обществото как трябва да се дебатира. Приемам с удовлетворение, че опозицията вижда позитивни неща в законопроекта, който днес е внесен и разглеждан от Министерски съвет. Чуха се обаче и някой неща, с които не мога да се съглася. Това беше едното с икономическите мерки или така пророкуваната теза, че правителството няма план. Искам да отбележа, че 13 май с изтичането на Закона за мерките и действията на извънредното положение нищо не се променя. Това не е сакрална дата, в която няма повече епидемиологична обстановка, всички са здрави и щастливи. Много ми се искаше да бъде така, но реално всеки един от нас съзнава, че това не може да бъде възможно. Законопроектът, който днес разглеждаме мога да го окачествя като втори етап от започналата извънредна ситуация”, посочи Ненков.
„Дали ще се казва извънредна или някаква друга ситуация, ние сме длъжни да предвидим и да сме гъвкави по отношение на това какви мерки трябва да се налагат и от гледна точка на здравето и от гледна точка на икономическите и социални проблеми”, каза Ненков.
Подкрепа за промените в Закона за здравето
По думите му този законопроект е отговор на въпроса как плавно ще влезем от един рестриктивен начин на живот към един малко по-облекчен такъв.
Парламентът ще заседава извънредно на 12 май, като редовните пленарни заседания започват от 14 май. Това съобщи председателят на Народното събрание Цвета Караянчева от парламентарната трибуна в края на заседанието.
Следващото извънредното заседание ще бъде от 13.00 ч. във вторник. Тогава ще бъдат разгледани на второ четене промените в Закона за здравето.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!