П андемията от Covid-19 се е отразила сериозно на още един пазар - този на смартфони. Данни на анализаторите от Gartner сочат, че второто тримесечие на тази година е регистрирало исторически спад на продажбите на умни телефони, съобщава онлайн изданието TechCrunch.
Пандемията ускори онлайн пазаруването с пет години
Според изчисленията на Gartner продажбите са се сринали с 20,4%. Това се случва и след спад от 20,1% през първото тримесечие на годината, когато пандемията още беше в своя зародиш.
Гейтс: За богатите страни пандемията свършва догодина
Подобен спад не е регистриран досега в историята на смартфоните. Пазарът вече повече от две години имаше трудности, защото достигна своя пик и вече се бореше просто да задържи нивото си. Очакванията за 2020 г. бяха, че покрай 5G, сгъваемите телефони и напредъка на хардуера ще има известно увеличаване на интереса от страна на потребителите.
Пандемията обаче доведе до точно обратното. Хората пренасочиха разходите си към подобрения за домашния си офис или просто спестяват повече средства. За тях смартфонът не попада в категорията "първостепенно значение" и предпочитат да задържат сегашното си устройство.
Данните на Gartner показват и доста по-разнородни резултати на водещите производители на смартфони. Ако преди те се представяха сравнително сходно, то сега резултатите са в различни крайности.
Gartner например изчислява, че продажбите на Samsung са се понижили с 27,1% на годишна база. Така пазарният дял на корейският гигант пада до 18,6%.
Huawei от своя страна губи 6,8% от продажбите си. Въпреки това обаче увеличава пазарния си дял с близо 3% и той вече е 18,4%.
Смартфоните ще помагат в търсене на лек за Covid-19
Телекомите в Европа помагат срещу коронавируса
На трето място е Apple с 0,4% спад на продажбите и 13% дял. Xiaomi записва 21,5% срив на продажбите, но губи само 0,1% от пазара и има 8,9% дял. Oppo пък има с 15,9% по-малко продажби, но увеличава пазарния си дял с 0,4% до 8%. Всички останали производители са обединени в една графа, която записва 28,8% спад на продажбите и свиване на пазарния дял с 4% до 33,2%.
Една от основните причини за големите разлики е Китай. Пазарът в страната отчита подобряване на ситуацията и съответно възстановяване на търсенето. Там спадът съответно е и най-малък - 7%. Компаниите със силно присъствие там отчитат и по-добри резултати. От друга страна Индия, която също е огромен пазар за смартфони, особено в по-достъпен ценови клас, записва 46% спад заради по-строгите ограничителни мерки.
Коронавирусът показа колко крехък е модерният свят
Най-мощният компютър се зае с коронавируса
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!