О т полунощ пада временната забрана за влизане на територията на България на лица и пътни превозни средства през граничните пунктове с Турция.
Забраната беше въведена на 24 април - първия ден от свещения за мюсюлманите месец рамазан.
Мярката целеше предотвратяване на движение на автобуси и лични автомобили от Турция към България в началото на празничните дни.
Covid-19 ще свали хората от обществения транспорт
Днес, до полунощ, действат изключенията за тежкотоварни автомобили, превозни средства със специален режим на движение, автомобили, превозващи хора, които се нуждаят от лечение, както и автомобили, изпълняващи хуманитарни мисии.
Министърът на външните работи Екатерина Захариева, която обсъди преди дни въвеждането на временните мерки с турския си колега Мевлют Чавушоглу предупреди, че дори и след отпадането на забраната, гражданите, пътуващи между България и Турция ще бъдат поставяни под карантина във всяка от двете държави при всяко преминаване на границата.
„Транспортът е субсидиарен сектор. Всички подсектори в рамките на транспорта обслужват движението на стоки и пътници. Тогава, когато движението на пътници е преустановено, естествено е, че транспортът страда”, коментира министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Росен Желязков в „Неделята на NOVA”.
Махнаха часовите ограничения за влизане в София
По думите в момента 85% при големите пътнически превозвачи не функционират. Транспортът формира около 7,5% от брутния вътрешен продукт и 5,5% от брутната добавена стойност на българската икономика.
„България е отворена икономика. Ние разчитаме на внос и износ на продукция. Тогава, когато другите пазари не функционират и потреблението силно намалява, транспортът страда. Всъщност голямата криза в момента е при търсенето, а не при предлагането. В този аспект тя е безпрецедентна”, каза Желязков.
Според него извънредното положение като подход, предвиден в Конституцията, е изиграло своята роля.
„Оттук нататък трябва да останат целенасочените мерки във срокове, които са свързани с превенция на здравето, но и с преодоляване на кризата в икономиката”, поясни Желязков.
„Пандемията не е отминала, но стремежът ни с всеки изминал ден е да се връщаме към нормалността”, посочи Желязков.
Борисов: Искаме да вдигнем извънредното положение, карантината ще остане
Той отчете, че някои от мерките започнали като национални, сред които забраните за движение на хора, сега трябва да бъдат отменени синхронно в целия Европейски съюз.
„Крайната дата на извънредното положение е 13 май. Ако то не бъде отменено или удължено, на 14 май няма да имаме такова”, подчерта Росен Желязков. И добави, че до 13 май трябва да бъде подготвено законодателство, което да подготви България за излизане от извънредното положение и удължаване на някои мерки като отсрочването на кредити, помощта за гражданите и фирмите, и др.
Всичко за развитието на епидемията с коронавируса и извънредното положение четете ТУК
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуално съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!