Н овият подвариант на Омикрон ВА.2 вече е в България. Това показа справка в сайта на Националния център по заразни и паразитни болести /НЦЗПБ/, информира DarikNews.bg.
За първи път, при 7 проби от няколко области в България е установен подвариант ВА.2 на Омикрон.
Новият вариант е засечен в областите София - 2 случая, Бургас - 3 случая и Търговище - 2 случая. Шест от пациентите са на домашно лечение, един е излекуван. Няма хоспитализирани или починали пациенти с новия подвариант ВА.
Чрез целогеномно секвениране от ново поколение са анализирани 334 клинични проби със SARS-CoV-2. Пробите са взети от пациенти с COVID-19 в периода 03-20.01.2022 г. и са изпратени от 31 различни лечебни заведения от 21 области на страната.
При 249 (74,6%) проби се установи вирусен вариант Омикрон, включително подварианти (BA.*)
и при 85 (25,4%) вариант Делта (B.1.617.2) или подварианти на Делта (AY.*). Окончателният анализ за дефиниране на вирусните варианти е извършен с помощта на програма Nextclade v1.13.1. и Pangolin COVID-19 Lineage Assigner v3.1.17.
За разлика от ВА.1, при ВА.2 отсъства делеция 69-70 в S гена на вирусния геном. Това се отразява в резултатите при скринингово изследване с Real-time PCR по метод с S-gene target failure (SGTF) като насока за установяване на вероятен вариант Омикрон и
при тези изследвания вариант ВА.2 може да бъде погрешно интерпретиран като не-Омикрон.
По данни на СЗО, присъствието на ВА.2 се увеличава в някои страни.
Разпространението на вариантите на SARS-CoV-2 в различни области на страната е представено в таблицата към тази справка.
Какво знаем за BA.2?
В световен мащаб BA.1 съставлява 98,8 процента от секвенираните случаи, подадени в публичната база данни за проследяване на вируси GISAID (Global Initiative on Sharing Avian Influenza Data) към 25 януари. Няколко държави обаче отчитат вече увеличение на случаите на зараза с подварианта, известен като BA.2, според Световната здравна организация (СЗО).
Както и при другите варианти, инфекцията с BA.2 може да се открие чрез домашни тестове за коронавирус, въпреки че те не могат да посочат кой вариант е отговорен, обясняват експертите.
На базата на предварителни данни датските здравни служби смятат, че BA.2 може да е 1,5 пъти по-заразен от BA.1, въпреки че вероятно не причинява по-тежко заболяване. Изключително важен остава въпросът дали хората, които са били заразени по време на вълната от BA.1, ще бъдат защитени от BA.2, отбелязват експертите от САЩ.
Добрата новина е, че ваксините и бустерните дози все още "предпазват хората от прием в болница и смърт", допълват американските специалисти.
В допълнение към BA.1 и BA.2 СЗО изброява още два подварианта "под шапката" на Омикрон: BA.1.1.529 и BA.3. Всички те са тясно свързани генетично, но се характеризират с мутации, които могат да променят поведението им.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!