Т ретата вълна на COVID-19 си отива постепенно. Aко ваксинацията продължи с бързи темпове, до есента ще поставим коронавируса под контрол. Това каза директорът на Центъра по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев пред "Фокус".
Над 200 починали от ковид за денонощие, рекорд за 2021 г. в България
Ако ваксинацията продължава с темп, който ни е обещан от фирмите производители - месец май по 250 000 на седмица и месец юни по 350 000 на седмица за РНК ваксини (на Moderna и на Pfizer) и ако хората сътрудничат, а лекарите се организират, мисля, че до есента ще го поставим под контрол. Няма епидемично разпространение, да не говорим за дифузно разпространение. Може да става дума за отделни клъстери – даден колектив в определен офис. Тогава нещата ще могат лесно да се контролират и вирусът в нашата страна ще придобие не епидемичен, а ендемичен характер", отбеляза той.
COVID-19 ще стане сезонно заболяване след 5-7 години
Проф. Кантарджиев посочи, че за 14 месеца вече знаем много повече за този вирус, отколкото за който и да е друг до сега.
"Причината за това е, че цялата световната общественост се е заела с проучването му и трябва да намери общодостъпно лекарство", допълни той.
Професорът посочи, че засега нови генетични щамове няма.
Подготвят онлайн система в помощ на личните лекари за ваксинацията
"Българският щам, който доказахме миналата седмица, е една нова мутация, замяна на аминокиселини на 25-о място, което, слава Богу, не променя много архитектурата на този спайк протеин, белтъка на шипчето. Материалите, които в момента изследваме от областта, не сме доказали други подобни циркулации в други пациенти и много вероятно тази мутация няма да се наложи, няма да се яви нова генетична линия", обясни проф. Кантарджиев.
Той коментира и работата на НОЩ като посочи, че всеки понеделник от Националния център се дават сведения на всички директори на РЗИ-та за разпространението във всяка област, графично.
"Със или без щаб аз моята работа си я върша. Аз и всичките ми колеги лекари от Щаба не сме взели никакво допълнително възнаграждение работейки за него. От 14 месеца си взимам само заплатата на директор на Националния център по заразни и паразитни болести. Казвам го, защото и такива спекулации започнаха", допълни проф. Тодор Кантарджиев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!