Отегчението като заплаха за здравето ни в условията на глобална пандемия
Източник: Thinkstockphotos
22

Ч ували ли сте израза „пандемична умора“? С него се описва чувството на изтощеност, породено от мерките за ограничаване на разпространението на COVID-19, които всички ние трябва да спазваме. Въпросното чувство често прераства в състояния като постоянно безпокойство, безнадеждност, отчаяние, гняв…или силно отегчение.

„Ако ни е скучно, то това означава, че мозъкът ни сигнализира да започнем да правим нещо различно. В настоящата ситуация, обаче, това невинаги е възможно“, отбелязва психологът Уания Улф от университета в Констанц, Германия. Според нея, това може да се превърне в реална заплаха за здравето на хората. Две изследвания, проведени наскоро, показват, че хората, които се отегчават по-лесно, са предразположени да нарушават противоепидемичните мерки и съответно е по-вероятно да се заразят с COVID-19.

„Отегчението е знак, че по някаква причина не се чувствате ангажирани към случващото се около вас“, смята социалният психолог Ерин Уестгейт от университета в Гейнсвил, Флорида. Много хора изпитват проблеми с концентрацията заради стреса, който съпътства продължаващата пандемия. Освен това, COVID-19 промени напълно ежедневието на огромен брой хора. Социалното дистанциране е от огромно значение в борбата с коварната зараза, но то ни лишава от редица удоволствия, които доскоро възприемахме за даденост. „Неделните разходки с нашите баби и дядовци или излизането с приятели вечер бяха нещо напълно нормално. Такива рутинни занимания са важни, тъй като не просто ни карат да се чувстваме добре – те в голяма степен придават смисъл на живота ни“, подчертава Уестгейт.

Какъв е резултатът от това? Хората се отегчават много по-лесно. Двете нови проучвания, в които са взели участие над 1000 жители на САЩ и Канада, нагледно показват колко опасна може да е тази тенденция. Едното от тях се фокусира върху склонността на човек да се почувства отегчен и как това е свързано с нарушаването на правилата, свързани с борбата с настоящата пандемия. Пример в това отношение е отиването на парти. „Чувството, че ежедневието им е скучно, мотивира решението на хората да присъстват на дадено празненство, дори и да е забранено, в 25 процента от случаите. Да бъде напълно обяснено човешкото поведение е невъзможно, но 25 процента все пак е доста голямо число“, отбелязва експертът по когнитивна неврология Джеймс Данкърт, който е сред авторите на изследването. Междувременно, Улф и нейните колеги смятат, че хората, отегчаващи се по-лесно, смятат мерките за социално дистанциране за трудно изпълними и често ги нарушават. Те също така са по-склонни да скрият, че са болни от COVID-19. „Може да ви прозвучи странно, но е факт – скуката оказва невероятно мощно влияние върху поведението ни“, отбелязва Улф.

Фактът, че хората, които се отегчават лесно са по-склонни да нарушават правилата за социално дистанциране не е особено изненадващ. Но какво може да се каже за останалите, които не влизат в тази група? Колко често нарушават правилата те? Трудно е да се даде категорична оценка. През 2014 г. Уестгейт и няколко нейни колеги провели експеримент, в който взели участие 42-ма младежи. Те трябвало да прекарат известно време сами в стая, без да правят нищо. Изрично им било забранено да използват мобилните си телефони. Единствената им опция била да натиснат бутон, в резултат на което ще получат болезнен електрически удар.  Около две трети от мъжете и една четвърт от жените натиснали бутона, а някои дори го направили повече от веднъж. Според учените това показва, че за някои хора физическата болка е за предпочитане пред скучаенето.

Моментното чувство на отегчение не е нещо лошо, обяснява психологът Уиналд Ван Тилбург от университета в Есекс, Англия. В по-дългосрочен план, обаче, то може да доведе до някои опасни последици. Неотдавнашно проучване разкри, че броят на смъртните случаи в резултат на COVID-19 в някои американски щати е значително по-висок от предварителните прогнози на експертите. Каква е причината? Много хора са спрели да спазват правилата за социално дистанциране. Авторите на изследването смятат, че пандемичната умора (и свързаното с нея чувство на отегчение) е основната причина за това опасно поведение. Според тях, единственото решение на проблема е ваксинирането на колкото се може по-голям брой хора възможно най-скоро. Само спирането на разпространението на вируса ще ни позволи да се завърнем към нормалното си ежедневие и ще остави пандемичната умора в миналото, смята Ван Тилбург.

Въпросът, на който Улф се опитва да даде отговор, е дали може да се повлияе на хората, които се отегчават лесно, да спазват правилата за социално дистанциране. Според нея, това може да се постигне чрез създаването на „резервни планове“. Представете си следното: даден човек е свикнал да посещава фитнес залата, която се намира близо до дома му. В настоящата ситуация, обаче, това крие сериозни рискове за здравето му. Затова, той трябва да си изготви резервен план – например, да започне да тича навън всяка сутрин. Малките стъпки за промяна на рутината са особено важни, отбелязва Улф. Такива могат да бъдат предварителната подготовка на дрехите, с които човекът ще тича, или поставянето на маратонките му до вратата. „Идеята е поведението ни да стане автоматично“, добавя Улф.

Изследователите напомнят и още нещо важно – отегчението на практика е неутрален сигнал. То не е нито добро, нито лошо. Освен това, много хора признават, че истинските причини за отегчението, което изпитват, всъщност предшестват избухването на глобалната пандемия. Затова кризата, от която сме засегнати всички, може да се превърне в прекрасна възможност да се вгледаме в себе си и в целите, които сме си поставили, смята Ван Тилбург. „Напълно възможно е да извлечем нещо много положително от тази крайно негативна ситуация, в която се намираме“, добавя той.

Психолог: Изтощени сме, има усещане за несправяне

Страшно: „международна епидемия” от детски стрес

Живот в извънредно положение – 5 знака, че сте стресирани

ООН предупреди за глобална криза с психичното здраве

Коментари 22
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

22 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Украйна призова ядрените сили да предупредят Русия

Украйна призова ядрените сили да предупредят Русия

Свят Преди 2 минути

Киев: Москва е заинтересована от продължаването на тази война

<p>Наруши ли Русия договора със САЩ за стратегическите оръжия</p>

Каква е разликата между хиперзвукова ракета и междуконтинентална балистична ракета?

Свят Преди 27 минути

Хиперзвуковите ракети и междуконтиненталните балистични ракети са предназначени за различни цели и работят с различни механизми

Последните думи на убиец, екзекутиран в Алабама

Последните думи на убиец, екзекутиран в Алабама

Свят Преди 1 час

Алабама извърши третата в страната екзекуция с използване на азотен газ

<p>Кремъл: Ракетата беше предупреждение към Запада</p>

Кремъл: Хиперзвуковата ракета беше предупреждение към Запада

Свят Преди 2 часа

Русия "ясно демонстрира" как ще изглежда отговорът ѝ

Снимката е илюстративна

Мъжът, инсценирал смъртта си, изпрати 24-секундно видео

Свят Преди 3 часа

24-секундното видео, което Боргуордт е изпратил на властите, е заснето в стил селфи и го показва в апартамент с бели стени

Главчев за Шенген: Нещата вървят по план

Главчев за Шенген: Нещата вървят по план

България Преди 3 часа

Финалното решение ще бъде взето декември, добави премиерът

МВнР с позиция за трите заповеди за арест, издадени от МНС

МВнР с позиция за трите заповеди за арест, издадени от МНС

България Преди 3 часа

"България подкрепя независимостта, интегритета и безпристрастността на МНС в отговорната му мисия да разследва най-тежките престъпления по международното право"

<p>Режат ръце, изтръгват нокти, изгарят хората живи</p>

Журналист разкри тактиката на Вагнер за дезинформация в Африка

Свят Преди 3 часа

"За мен е важно да споделя тази история, за да може да се въздаде справедливост"

„Нанесох много вреди“: Дензъл Уошингтън разказа за злоупотребата си с наркотици и алкохол

„Нанесох много вреди“: Дензъл Уошингтън разказа за злоупотребата си с наркотици и алкохол

Любопитно Преди 3 часа

69-годишният носител на „Оскар“ е трезвен от почти 10 години

<p>Истинската история на Пепеляшка</p>

Истинската история на Пепеляшка

Любопитно Преди 3 часа

Коя е всъщност Пепеляшка и колко мрачна би могла да бъде тази приказка

Радев: Не мисля, че се задава конституционна криза

Радев: Не мисля, че се задава конституционна криза

България Преди 4 часа

Държавният главата посочи обаче, че не вижда как ще функционира правителството по този начин

Асен Василев: ПП не се моли на никого

Асен Василев: ПП не се моли на никого

България Преди 4 часа

Затова ще подкрепим най-възрастния за председател на Народното събрание, посочи той

<p>Отрова за мишки ли е убила&nbsp;Сталин?</p>

Неразгаданите загадки на Студената война

Свят Преди 4 часа

Бил ли е отровен Йосиф Сталин и какво се знае за мистериозното потъване на подводницата К-129

<p>Индия се смалява в полза на Китай</p>

Ще изчезне ли Индия под Китай?

Свят Преди 4 часа

Индийската тектонична плоча се движи с около пет сантиметра за една година в посока към Евразийската, и още по-точно - приплъзва се под Китай

Валерий Залужни

Украинският генерал Валерий Залужни: Третата световна война вече започна

Свят Преди 5 часа

„Украйна вече не е изправена само срещу Русия“, каза генералът