Ваксинирането на бременни жени срещу COVID-19 може да помогне за предотвратяването на хоспитализацията на заразени бебета след раждането им, предаде Ройтерс, като цитира американско проучване.
Проучването хвърля светлина върху това дали ползите от имунизацията на бъдещите майки обхващат и новородените, които са прекалено малки за поставянето на препарат срещу новия коронавирус.
Учени от няколко педиатрични болници и американските Центрове за контрол и профилактика на заболяванията наблюдават деца под шестмесечна възраст в периода между юли 2021 г. и януари 2022 г.
Проучването анализира данни от 379 настанени в болница бебета - 176 от тях са с COVID-19 и 203 са в лечебни заведения по други причини. Установено е, че ваксините срещу новия коронавирус са 61 процента ефективни като цяло за предотвратяване на хоспитализация на бебетата, чиито майка са били имунизирани по време на бременността.
Тази защита се увеличава до 80 процента, когато жените са били ваксинирани между 21 седмици и 14 дни преди раждането. Ефективността на препаратите обаче намалява до 32 процента при бебетата, чиито майки са получили препарат срещу COVID-19 в по-начален етап на бременността.
Авторите на изследването предупреждават, че оценките за въздействието в първите месеци слез зачеването трябва да се тълкува с внимание заради малкия размер на извадката.
"В момента искаме да гарантираме, че защитаваме както майката, така и бебето", заяви Дейна Мийни-Делман от американските Центрове за контрол и профилактика на заболяванията. "Така че веднага когато една бременна жена пожелае да бъде ваксинирана, тя трябва да го направи".
Бъдещите майки са изложени на повишен риск от тежко боледуване от COVID-19 и инфектирането им може да увеличи риска от преждевременно или мъртво раждане и усложнения, според американските Центрове за контрол и профилактика на заболяванията.
Предишни проучвания показаха, че ваксинацията срещу новия коронавирус на бъдещи майки не е свързана с преждевременно раждане или новородени с тегло под нормата
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!