К овид-19 е само един пример за тенденцията на разрастване на опасните болести. Ебола, близкоизточния респираторен синдром, западнонилската треска и т.н. - всички те са причинени от вируси, които са се прехвърлили от животни на хора.
Програмата за околна среда на ООН предлага Единен здравен подход като оптимален начин за предотвратяване и реакция при бъдещи пандемии.
Доклад на организацията прави оценка на тенденцията на зоонозните заболявания.
Експертите предупреждават, че пандемията от ковид-19 ще продължи да отнема човешки животи и да нанася щети на икономиката.
Топенето на ледовете може да събуди вируси на древни екосистеми
Ще възникват нови огнища на зарази, освен ако правителствата не предприемат активни мерки за предотвратяване на преминаването на зоонозни болести сред човешката популация.
Докладът „Превенция на следващата пандемия: Зоонозни болести и как да се прекъсне веригата на предаване” идентифицира седем тенденции, водещи до увеличаване на появата на зоонозните заболявания, включително повишено търсене на животински протеин, интензивно и неустойчиво земеделие, увеличена експлоатация на дивата природа и глобалното затопляне.
В документа се посочва, че Африка, която е преживяла и реагирала на редица зоонотични епидемии, може да бъде източник на важни решения за потушаване на бъдещи огнища.
Нов вирус с потенциал за пандемия засякоха в Китай
Науката е категорична, че ако продължаваме да експлоатираме дивата природа и да унищожаваме нашите екосистеми, тогава можем да очакваме през следващите години постоянен приток от тези заболявания да преминава от животни към хора, твърди изпълнителният директор на Програмата за околна среда на ООН Ингер Андерсен.
Пандемиите са пагубни за нашия живот и за икономиките, и както видяхме през последните месеци, най-бедните и най-уязвимите страдат най-много. За да предотвратим бъдещи епидемии, трябва да станем много по-съзнателни относно опазването на нашата природата.
Всяка година около два милиона души, предимно в страни с нисък и среден доход, умират от пренебрегвани зоонотични заболявания. Само през последните две десетилетия зоонозните заболявания са причинили икономически загуби от над 100 милиарда долара, без да се включват разходите за пандемията от ковид-19, които се очаква през следващите няколко години да достигнат 9 трилиона долара.
Зоонозните болести се увеличават навсякъде по Земята. Африка е континентът с най-бързо увеличаващото се население в света, което води до по-чести срещи между домашните животни и дивата природа и до повишен риск от зоонозни заболявания.
Авторите на доклада определят Единния здравен подход, обединяващ експертите в областта на здравеопазването, ветеринарната медицина и околната среда, като оптимален метод за предотвратяване, както и за реакция при огнища и пандемии.
Д-р Сила за коронавируса: Какво ще се случи наесен, никой не може да каже
Докладът идентифицира десет практически стъпки, които правителствата биха могли да предприемат, за да предотвратят бъдещи зоонозни огнища. Сред тях са инвестиране в интердисциплинарни подходи, разширяване на научните изследвания на зоонозните заболявания, повишаване на осведомеността за зоонозните заболявания, стимулиране на практиките за устойчиво управление на земите, биосигурност, устойчиво управление на ландшафта и морските територии, планиране, прилагането и мониторинг за използването на земята и устойчиво развитие.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!