Д окато експерти и държавни ръководители продължават да се чудят каква точно опасност представлява варианта Омикрон на коронавируса и какви мерки да предприемат, за да справят разпространението му, редица западни издания продължават да се питат защо заради него бяха прескочени две букви от гръцката азбука.
„Модерна” за Омикрон: Нещата не изглеждат добре
Why WHO Skipped Two Letters Of The Greek Alphabet In Naming Omicron https://t.co/J8WLYSLYqQ pic.twitter.com/lZAJkZ2nzN
— WJZ | CBS Baltimore (@wjz) November 30, 2021
По пътя на логиката новият вариант трябваше да се казва Ню според гръцката азбука, след като предишният бе кръстен Мю. Даже още в началото италиански медии говореха за новия вариант Ню.
После се оказа, че тази буква се прескача. Но и, че заедно с нея се прескача и следващата Си и се стига директно до Омикрон.
СЗО предупреди за „крайно висок“ риск от Омикрон
Причините за този двоен пропуск бяха изтъкнати от Тарик Язаревич, говорител на Световната здравна организация, припомня "Фигаро".
Според него Ню се бърка с английската дума за нов (new), а Си е често срещано китайско фамилно име. Мнозина се сетиха тогава за китайския лидер Си Цзинпин.
Омикрон може да рестартира пандемията, идва ли нов локдаун
А правозащитници обвиниха СЗО, че е взела това решение, за да не подразни Пекин, който се дразнеше и когато преди време тогавашният американски президент Доналд Тръмп наричаше коронавируса - китайски вирус, отбелязва "Бизнес инсайдър".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!