О микрон е нов вариант на коронавируса, който може да рестартира пандемията от COVID-19, прогнозираха в ефира на „Здравей, България” по NOVA експерти.
Завеждащият лаборатория по инфекции на мозъка в Берн д-р Аспарух Илиев, директорът на Института по молекулярна биология към БАН проф. Ива Угринова и пулмологът д-р Александър Симидчиев съветват българите да не отлагат ваксинацията и да спазват противоепидемичните мерки.
„Следя внимателно дискусията във Великобритания. Мнението на всички е да се изчака и да се види дали Омикрон вариантът ще е по-заразен от Делта. Очакването е мутациите, които имаме в този вирус, над 50, най-вероятно ще намалят имунната защита при ваксините или при преболедуване. Никой не очаква защитата да бъде нулева. Защита ще има, особено при хората с бустерна доза. Засега изглежда, че вирусът е по-заразен. В Южна Африка измества делта варианта. Все още не може да се каже дали е с тежко протичане и до каква степен елиминира ефекта на ваксините”, обясни д-р Илиев.
Той е на мнение, че този вариант няма да е „драматичен”, особено при ваксинираните.
Българи са блокирани в Южна Африка заради "Омикрон"
Според проф. Угринова е твърде рано за прогнози. Тя също смята, че трябва да се изчака няколко седмици, за да има повече данни.
„Засега знаем, че има заразени и че заразява с по-голяма скорост от Делта варианта. Това е всичко, което можем да кажем с известна категоричност. Тук се прокрадват въпроси дали е по-смъртоносен, няма как да кажем”, подчерта проф. Угринова.
Тя смята също, че тестването на всички, влизащи в страната, трябва да бъде въведено като мярка, защото вирусът заразява и ваксинираните.
Проф. Христова: Омикрон е пет пъти по-заразен от Делта
Проф. Симидчиев посочи, че за разлика от Делта варианта, при който реакцията е била закъсняла, сега държавите, където е открит вариантът Омикрон, са действали бързо и са започнали да секвенират проби.
„Надеждата не е стратегия. Не можем да се надяваме той да бъде по-лек. Може да правим това, което сме правили досега, но трябва да го правим систематично. Ако сгрешим, по-добре да е от гледна точка на безопасността”, подчерта пулмологът.
„Ще се наложи локдаун у нас, ако Омикрон се разпространи. Ние няма да сме остров на щастието. Трябва да има и по-сериозен контрол за спазването на мерките”, предупреди в „Твоят ден” по NOVA NEWS алергологът акад. Богдан Петрунов.
„Нищо чудно да се появи Омикрон и у нас, защото вече го има в редица страни в Европа”.
Според акад. Петрунов не сме пречупили епидемията, защото броят на болните се увеличава, в интензивните отделения той е постоянен и има сериозно изоставане в имунизационната кампания.
СЗО предупреди за „крайно висок“ риск от Омикрон
„Първите данни за Омикрон са, че не протича по-тежко от останалите варианти, но още нямаме достатъчно данни за него и не бива да се всява излишна паника. Трябва да се разбере доколко ваксините действат при новия вариант”, заяви акад. Петрунов и подчерта, че при всички положения ваксинирането може само да помогне, дори да е в по-малък процент.
Как боледуват хората с Омикрон, кои са симптомите
Той подчерта, че ваксините предпазват от тежко заболяване и фатален изход, а не от заразяване.
Според акад. Петрунов всички държавни служители трябва да бъдат имунизирани, както и тези които работят в здравната система.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!