Л ексикографите от Оксфордския английски речник избраха думата „Vax” (от англ. съкратено за „ваксина“) за дума на 2021 година. Като цяло през тази година зачести употребата на думи, свързани с ваксини, съобщава Би Би Си (BBC).
Това се дължи на продължаващата пандемия от COVID-19,
като ръст има и в употребата на „ваксиниран“, „неваксиниран“, „антиваксър“ и т.н. Старши редакторът на Оксфордския английски речник Фиона Макферсън каза, че „ваксина“ е очевидният избор, тъй като тази дума е имала „най-голямо въздействие“ през годината.
„Съкратената форма за ваксина датира поне от 80-те години на миналия век, но рядко се е използвала до тази година. Като добавите и участието на тази съкратена форма в други думи като ваксинация, ваксиниран, антиваксър – става ясно, че това е най-открояващата се дума“, обясни Макферсън.
Определения за vax Оксфордския английски речник:
- vax (същ.) - ваксина или ваксинация
- vax (гл.) - Поставяте на някого ваксина, за да създадете имунитет срещу заболяване
- vaxxie (същ.) - Снимка на себе си, направена по време на или непосредствено преди или след ваксинация, особено срещу COVID-19, и обикновено споделяна в социалните медии; селфи за ваксинация
- anti-vax (прил.) - Противник на ваксинацията
- anti-vaxxer (същ.) - Човек, който е против ваксинацията
- double-vaxxed (прил.) - След като получи две дози ваксина
Употребата на думата пандемия също се е увеличила с повече от 57 000% през тази година.
Но Оксфорд реши, че това е
една безпрецедентна година с твърде много претенденти за дума или израз на годината,
така че разшири наградата си, за да обхване и други ключови думи като локдаун, COVID-19, Животът на чернокожите има значение (Black Lives Matter), работа от вкъщи и др.
Тази година спечелилата дума, vax (ваксина), е записана за първи път на английски през 1799 г., докато нейните производни ваксинирам и ваксинация се появяват за първи път през 1800 г.
Всички тези думи в крайна сметка идват от латинската дума vacca, което означава крава.
Според Оксфордския английски речник това се дължи на пионерската работа на английския лекар и учен Едуард Дженър върху ваксинацията срещу едра шарка в края на 1790-те и началото на 1800-те (първоначално се е наричала кравешка шарка).
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!