В портфолиото на ваксината ще се включат и нови играчи. Те са на етап предклинични и клинични проучвания. Това заяви в ефира на NOVA вирусологът проф. Радостина Александрова.
Последни данни за коронавируса у нас
"Въпрос на много малко време е ваксината на Novavax да получи разрешително. Тя съдържа само S белтък и ще информира организма за вируса, за да бъде подготвен", коментира тя.
По думите ѝ препаратът на Valneva пък е инактивирана ваксина.
МЗ: Коронавирусът се размножава и изменя, заплаха от нови мутации
"При нея целият вирус се въвежда, но е инактивиран, провокира имунната система да изгради имунен отговор. Противогрипните ваксини са от този тип. Не допуска тежки случаи на COVID-19", обясни тя.
Процесът е инжекционен с 4 седмици между двете дози", обясни медикът.
Японски учени: Делта щамът на коронавируса може да се самоунищожава
На 3 януари започват клинични проучвания за третата ваксина.
"Тя ще постави ударението върху клетъчния имунен отговор. Фирмата производител вече очаква резултати за ваксина за "Денга". Тази ваксина ще бъде налична през 2025 г.", каза проф. Александрова.
Тя сподели, че израелска компания разработва ваксина хапче.
Как действа бустерната доза ваксина срещу COVID-19
"По-лесна е за приложение и съхранение. Влизайки в храносмилателния тракт, тя ще се запознае с организма и ще осигури защита", подчерта тя.
Ваксината спрей пък активира местния имунен отговор, информира вирусологът.
Спред проф. Александрова има спад на заболелите, но вирусът не си е отишъл, затова не бива да подценяваме мерките и поставянето на ваксина.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!