О чаква се в края на седмицата да бъде спрян плановият прием в столичните болници.
Това каза пред журналисти заместник-министърът на здравеопазването Димитър Петров след среща с директори на лечебни заведения, предава БТА.
Петров не се ангажира с краен срок на тази мярка. По думите му няма да се спира диализната дейност, диагностиката и лечението на пациенти с онкологични заболявания.
Целта на днешната среща с директорите беше да се намери решение как и къде да бъде увеличен броят на интензивните легла. Преди срещата Петров посочи, че са необходими 70 интензивни легла за София, но след срещата каза, че се очаква до няколко дни да се разкрият 50 легла.
По думите му се обмисля командироване на медицински екипи от малките болници, както и от болници от областта или съседни области.
"Екипите ще бъдат от болници, които не лекуват основно COVID-19 болни", уточни той в отговор на въпрос кой ще се грижи за пациентите, ако дадена болница остане с по-малко лекари.
Петров подчерта, че спешната дейност ще бъде гарантирана.
"Тези 50 легла ще бъдат осигурени чрез преобразуване на легла, които обикновено се ползват за планов прием", обясни Петров.
"Те ще бъдат само за пациенти, които се нуждаят от интензивно лечение на коронавирусната инфекция и ще бъдат вероятно в 25 болници". По думите му те ще стигнат за около седмица и вероятно след това ще се наложи да се разкрият още. "Има нужда и от реаниматори," добави още Димитър Петров.
"В момента в София има 45 свободни интензивни легла, като част от тях са в АГ-болниците и те много бързо се запълват", обясни Петров. "С останалите легла няма проблем", увери Петров.
На национално ниво са свободни около 33% от болничните легла. Ситуацията в момента е тежка за София и във Варна, критична е и в други области, но в София дефицитът на легла се дължи до голяма степен и на това, че много хора от други области идват да се лекуват в столицата.
"Ще направим всичко възможно системата да издържи", каза още Димитър Петров.
Зам.-министърът допълни, че има недостиг на респиратори и вероятно ще се направи бърза доставка. "Ще се съберат заявките на болниците, защото в някои от тях могат да се разкрият легла, ако се осигурят респиратори", увери той.
Междувременно стана ясно, че от 36 легла за интензивно лечение на пациенти с COVID-19 в Александровска болница 35 са заети.
Това каза пред журналисти директорът на лечебното заведение Атанас Атанасов след среща с други директори на столични болници, заместник-министъра на здравеопазването Димитър Петров и директора на Столичната регионална здравна инспекция Данчо Пенчев.
По думите му предстои реорганизация на екипите в болницата, които да бъдат насочени към структури с допълнителни интензивни легла - от клиниките по хирургия, по неврология, по кардиология.
"Можем да разкрием още толкова легла, но те трябва да бъдат осигурени с екипи", допълни той.
"Плановите дейности в болницата са преустановени, а пациентите се записват в листа на чакащи", каза още Атанасов.
На 19 октомври шефът на РЗИ-София д-р Данчо Пенчев съобщи на брифинг, че увеличават COVID-19 леглата за леки и интензивни случаи на територията на столицата.
Той добави, че плановият прием няма да бъде преустановен, а решението остава да бъде взето индивидуално от всеки директор на лечебно заведение.
Увеличават леглата за лечение на COVID-19 в София
Здравният министър Стойчо Кацаров заяви преди няколко дни, че ЕК е предложила на България при нужда да транспортира болни от COVID-19 в други държави. Този план вече е обсъден между здравния министър и еврокомисаря по здравеопазването, стана ясно още от думите на министъра.
Заместник-здравният министър д-р Александър Златанов коментира темата като заяви, че този вариант се обсъжда като следващ етап, "когато сработва механизмът на взаимопомощ между страните в Европейския съюз".
В "Пирогов" няма свободни COVID легла
И в „Св.Анна“ в София свършиха леглата за пациенти с COVID-19
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!