„Британците заложиха на един специален институт, който само с това се занимава и успяват да секвенират около 10% от постъпилите за изследване проби. Оказа, че върху британския вариант, който циркулира в Англия, се е появила известната мутация 484К, при която една аминокиселина е заменена с друга. Тя е характерна за южноафриканския щам. Вирусът мутира средно с два нуклеотида на месец”, коментира пред NOVA доц. Любомира Николаева–Гломб, ръководител на отдел „Вирусология” в Националния център по заразни и паразитни болести.
„Предполагам, защото мога да го кажа със сигурност чак, когато дойдат доказателствата, че това няма да бъде толкова голям проблем. Установено е, че към вариантите с тази мутация, от която толкова се плашим, преболедувалите и ваксинираните имат леко по-слаб имунитет, но не липсващ. Тоест антителата неутрализират, но не в степента, в която изходния вариант на коронавируса”, посочи доц. Николаева–Гломб.
Три варианта на COVID-19 тревожат учените
„В Националния център по заразни и паразитни болести имаме машините и специалисти, които са в състояние да извършват секвениране. До момента в 33 от изследваните проби е установен британския вариант. Търсим и южноафриканския и бразилския”, уточни експертът. „Просто за изследването е нужно време”.
Доц. Николаева–Гломб посочи, че фондацията на Бил и Мелинда Гейтс е основният източник на финансиране за борба с полиомиелита по света.
„Лабораторията по ентеровируси дефакто е стражът на България срещу тази опустошителна болест, което е дори по-страшна от ковид-19, защото осакатява деца”.
Какво се знае за мутиралия коронавирус
„Пандемии и епидемии винаги е имало и ще има. Тази нито е най-голямата, нито е най-опустошителната. Точно преди век грипната пандемия отнема живота на между 20 и 50 милиона души. Това е повече от всички жертви на Първата световна война”, отчете доц. Николаева–Гломб.
„За следващата пандемия можем само да предполагаме. Световната здравна организация има един лист от десетина болести, които са предполагаемите причинители на бъдещи такива катаклизми. В него са например вирусът на Кримската – Конго хеморагична треска, вирусът Зика, ебола и т. н.”, уточни вирусологът.
Наистина ли коронавирусът ще стане по-малко смъртоносен
Тя подчерта, че следващата пандемия може да не е вирусна, а бактериална заради безконтролното прилагане на антибиотици.
„Трябва да се подготвяме и за евентуална пандемия от мултирезистетни бактерии”, заяви доц. Николаева–Гломб.
„Проблемът с вирусите е чисто еволюционен. Хората, като най- пролифериращия биологичен вид на Земята, навлизаме в ареалите на дивите животни. Колкото и да ни се струва учудващо, ние все по-близо живеем до дивия свят”.
Вирусологът обясни, че много човешки вируси се прехвърлят в обратна посока, от хората към животните.
Според експерта с отварянето на училищата децата трябва да спазват елементарни хигиенни правила като редовното миене на ръцете. По отношение на носенето на маски, все пак трябва да се възпитава и уважение към закона. Заболеваемостта от ковид-19 при 12-13 годишните е аналогична на тази при възрастните.
Истината за новата мутация на коронавируса
„За малките деца няма чак такава опасност. Те имат много по-малко рецептори в назофаринга си и е по-трудно за вируса да се прикрепи. Така че детските градини и началните класове не са големи разпространители на заразата”.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!