Х ората, които се възстановяват от COVID-19, може да се борят с нещо повече от последствията от SARS-CoV-2. Вероятно става въпрос за съвсем различен вирус, сочи проучване публикувано в „Pathogens”.
Откакто пациенти за първи път започнаха да съобщават за т. нар. дълъг COVID, много от техните продължителни симптоми, като умора и мозъчна мъгла, отговарят на синдрома на хронична умора или миалгичен енцефаломиелит. Нови изследвания показват, че това вероятно не е случайно. В някои случаи и двете хронични заболявания имат един и същ причинител.
Проучване сред 185 пациенти с дълъг COVID в Съединените щати установи, че по-голямата част от засегнатите са положителни за вируса на Епщайн-бар. Това не е учудващо, тъй като този херпесен вирус засяга по-голямата част от човечеството. Установено е, че 90% от хората имат антитела срещу него.
Само че SARS-CoV-2 променя нещата. Отслабената от коронавируса имунна система позволява на вируса на Епщайн-бар да се реактивира.
„Проведохме серологични тестове на вируса на Епщайн-бар при пациенти с COVID-19 най-малко 90 дни след положителен тест за инфекцията от SARS-CoV-2, сравнявайки степента на реактивиране при тези със симптоми на дълъг COVID”, обяснява биологът Джефри Голд от Световната здравна организация.
„Открихме, че над 73 % от пациентите с COVID-19, които изпитват симптоми на дълъг COVID, също са положителни за реактивиран Епщайн-бар”.
Проучването установява, че много от докладваните симптоми са подобни на тези, които възникват при реактивиране на Епщайн-бар, включително силна умора, чести кожни обриви и намален приток на кръв към пръстите на ръцете и краката.
Въпреки че размерът на изследваната извадка от пациенти е малък, резултатите показват, че много от симптомите на дълъг COVID може всъщност да не се дължат на коронавируса, а на реактивиране на Епщайн-бар.
Голям скок на COVID случаите в България, много починали
Сред всички 185 произволно избрани пациенти с COVID-19 изследователите са установили, че близо една трета са имали симптоми, които са продължили месеци, понякога дори повече от година.
„Открихме сходни нива на реактивиране на Епщайн-бар при тези, които са имали симптоми на дълъг COVID в продължение на месеци, както при тези със симптоми, започнали само седмици след положителен тест за COVID-19”, пояснява молекулярният микробиолог Дейвид Хърли от Университета на Джорджия. „Това ни показа, че реактивирането на Епщайн-бар вероятно се случва едновременно или скоро след заразяването с COVID-19.”
Това са скритите симптоми на страшния дълъг ковид
По-рано тази година в Ухан, Китай, изследователи също откриха доказателства, че реактивиране на Епщайн-бар може да бъде свързано с COVID-19. В рамките на две седмици след заразяване с коронавируса, повече от 50% от изследваните пациенти са имали признаци на реактивиране на Епщайн-бар. При тях също така са наблюдавани по-тежки симптоми. Но и тук извадката е била малка.
Проучване в Ухан с нови разкрития за COVID-19
Друго проучване сред приети за интензивно лечение в Европа сочи, че положителни за Епщайн-бар са приблизително 87% от 104 изследвани пациенти с COVID-19
В момента няма лекарство за Епщайн-бар, но съществуват медикаменти, които намаляват вирусното натоварване, облекчавайки имунната система.
„Докато реактивирането на Епщайн-бар може да не е отговорно за всички случаи на продължителна умора или мозъчна мъгла след възстановяване от COVID-19, данните показват, че вероятно играе роля в много или дори повечето случаи“, обясняват изследователите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!