С лучаите на заразени с COVID-19 у нас вече са 112. Това заяви на редовния брифинг ръководителят на Националния кризисен щаб генерал-майор професор д-р Венцислав Мутафчийски.
Столичните лекари настояват за пълна блокада на София заради коронавируса
От 56-те проби, направени вчера, са установени 4 случая във Варна, в Смолян - 3, в Перник - 2, в Пловдив - 2, в Габрово - 2, в Плевен - 4, в Ловеч - 1, в Благоевград - 2, Бургас- 2, Лом - 1.
245 000 са случаите на заболели в световен мащаб.
В Гърция броят на заразените доближава 500 души, в Северна Македония – 50, Събрия – 103, Хърватия – 110. В Турция са заразени 359 души, като само за вчерашния ден са обявени нови 68 случая.
МВР блокира с КПП-та ромските махали
Във връзка с искането на Българският лекарски съюз за налагане на пълна карантина на София, забрана за излизане и влизане от домовете, ген. Мутафчийски съобщи, че още снощи е бил запознат с настояването на столичните лекари.
"В декларацията се описва нарушаването на карантината от по-възрастни хора, но получих писма и от възрастни хора, че така им съсипваме живота - били свикнали да ходят на Витоша. Някои от тях не могат да разберат какъв е проблемът, затова отново апелирам към възрастните хора да си стоят по домовете, защото това е най-застрашената група", отбеляза началникът на Оперативния щаб.
Към този момент Щабът е взел решение, че мерките са достатъчни, но има готовност за въвеждане на по-твърди.
Без глоби в столичния градски транспорт от днес
Пациентите в Плевен и Габрово се възстановяват, предстои им взимането на две проби в рамките на 24 часа, и ако те се окажат отрицателни, ще бъдат изписани от болниците.
Лекарят от Велико Търново, заразен по време на работата си в столична болница, ген. Мутафчийски съобщи, че състоянието му е добро.
COVID-19: Румъния затегна мерките, 15 години затвор за неспазване на ограниченията
Относно проверките в аптеките, Щабът е установил завишени цени на маски и дезинфектанти, а от освободените от резерва 100 хил. литра спирт, 68 хил. литра още не са потърсени от фирмите за производство на дезинфектанти.
Ще се използва ли у нас медикаментът хлорохин, за който беше съобщено, че има данни за резултати при лечението на COVID-19
Задействана е процедурата, за да бъде внесен медикаментът, който не е регистриран у нас. Проведени ни са и разговори с български производители за възможностите да бъде произвеждан в България, обясни проф. Мутафчийски.
"Медикаментът, за който става въпрос, не е разрешен продукт за България. Има специален режим, по който се внася и вече сме влезли във връзка с дистрибутори, които могат (да го внесат) и сме го активирали. Това трябва да се активира от определена болница - в случая ВМА, от онзи ден е задействана процедурата за доставка на посочения медикамент", каза той.
"Разговаряхме също и с производители в България дали е възможно да бъде направено такова производство. В момента се изяснява дали е възможна доставката на суровини – но, както и с маските и със защитните облекла, повечето от суровините са от Китай", подчерта проф. Мутафчийски.
Той обаче каза, че към момента не може да се твърди, че хлорохинът, който се използва в лечение на малария, има доказан ефект при Covid-19.
"Това е лекарство, което се споменава в група от още осем или девет лекарства, които са с предполагаем положителен ефект, но влизат в препоръчителните лекарства от Световната здравна организация, така че е задействана процедурата".
Министърът на здравеопазването Кирил Ананиев забрани износа на лекарства на хининова основа до второ нареждане, съобщиха от здравното министерство.
Целта е да бъдат задоволени нуждите на българския пазар във връзка с обявената от СЗО пандемия и усложняващата се епидемична обстановка, свързана с разпространението на COVID-19 на територията на България.
Междувременно стана ясно, че периметърът на блокадата в Банско е разширен, а забраните се изпълняват, информира БГНЕС.
Влизането и излизането от града са забранени за 14 дни от 18 март.
От общината съобщиха, че е осигурен подслон за хора от Пловдив, но те още вчера са отказали да ги ползват, а искали да се приберат.
В община Белица е въведен вечерен час, а около 130 души са под карантина, тъй като са работили в зимния ни курорт.
В Плевен е образувано досъдебно производство за нарушение на карантинния режим.
Делото е заведено срещу лице, което в сряда, от 08.30 ч. до 13.00 ч., в Кнежа, въпреки че е било поставено под карантина с ясни указания от РЗИ-Плевен какво се прави в подобен случай, не е изпълнило задължението да не напуска дома си.
Неспазването на карантинния период от 14 дни, предписан от РЗИ, може да бъде наказано със затвор до 5 години и глоба от 10 000 до 50 000 лева.
Всичко за развитието на епидемията с коронавируса и извънредното положение четете ТУК
Светът е изправен пред изпитанието COVID-19. Само заедно можем да се справим с него. Борбата с вируса е отговорност на всеки от нас. Бъдете дисциплинирани и спазвайте препоръките на експертите. Погрижете се за себе си, за близките си и за околните.
Останете си вкъщи – пазете човешкия живот!
НОВА БРОУДКАСТИНГ ГРУП
ОТГОВОРНИ ЗАЕДНО
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуално съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!