В ълната на "Делта" варианта е доста силна дори в държави с много висок процент на ваксинирани. Нова вълна у нас е неизбежна.
Това коментира пред "Здравей, България" по NOVA д-р Аспарух Илиев, ръководител на лабораторията в Берн.
Според него ниските числа на ваксинирани у нас се дължат на две причини:
"Повечето хора си мислят, че вече голям процент от населението у нас вече е преболедувало вируса. Второ, подозирам, че това недоверие и кризата в политическия живот също оказват влияние. Струва ми се, че, ако искаме да ускорим имунизацията, ще трябва поне хората, които практикуват определени професии като учители, здравни работници, служители в старчески домове да бъдат стимулирани да се ваксинират. Една задължителна ваксинация обаче би предизвикала голямо недоволство”, каза специалистът.
По думите му "Делта" вариантът е по-заразен.
"Има данни, че има леко изместване на клиничната картина. Заболяването започва с болки в гърлото, хрема, инфекции на горните пътища", поясни д-р Аспарух Илиев.
Същата тема коментира тази сутрин и проф. Ива Христова – директор на Националния център по заразни и паразитни болести.
В интервю за БНТ тя заяви, че до месец, месец и половина "Делта" вариантът ще доминира у нас.
"При нас британският вариант все още е доминиращ. "Делта" вариантът все още набира скорост. Към момента ситуацията в страната е спокойна, но до месец-месец и половина ще се обърне тенденцията с доминиране на "Делта" варианта", посочи проф. Христова.
При насочени изследвания, които прави Националният център, в болници от София, които имат такъв PCR, който насочва към евентуален вариант, именно при такива случаи се оказва до 1/3 от случаите на "Делта" вариант. Само че това не е извадка на цялата страна", уточни проф. Христова.
Тя обясни, че според последно проучване се оказва, че 1000 пъти е по-висок вирусният товар в горните дихателни пътища при заоразяване с "Делта" вариант. А това води до други последици.
"Болните по-рано започват да предават вируса, т.е., още преди те самите да са осъзнали, че са болни. И отделно: предава се 50-60% по-лесно от "Алфа" варианта, който пък се предаваше 50-60% по-лесно от изходния вариант. Като ги съпоставим, оказва се, че два пъти и половина близо по-лесно се предава "Делта" вариантът", каза още директорът на Националния център по заразни и паразитни болести.
Проф. Христова напомни, че ваксинираните и преболедувалите трябва да са спокойни, защото дори да има повторно боледуване то е безкрайно рядко и леко.
COVID-19: 35 нови случаи, 15 области без новозаразени
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!