З а изминалите 24 часа за коронавирусна инфекция са изследвани 2776 проби. От тях 79 са дали положителен резултат. Това показват данните в Националната информационна система.
Разпределението по области по настоящ адрес на лицата е, както следва: Благоевград - 1; Бургас - 4; Варна - 2; Велико Търново - 1; Враца - 1; Кюстендил - 1; Пазарджик - 3; Перник - 1; Пловдив - 1; Разград - 2; Сливен - 6; София област - 13; София град - 32; Стара Загора - 5; Търговище - 1; Ямбол - 5.
У нас към момента са доказани 3984 случая на новия коронавирус, като от тях активни са 1606. Излекувани са вече 2171 лица, от които 97 са регистрирани през последното денонощие.
Пациентите, при които е потвърден COVID-19, настанени в лечебни заведения за болнична помощ, са 341. В интензивни структури се намират 11 от тях.
Шест са медицинските лица с доказан COVID-19 през последното денонощие. Причината днес Националната информационна система да отчита 21 случая на COVID-19 при медицински персонал е, че вчера, 22 юни, в системата е отразена професията на регистрирани вече случаи за периода 17-21 юни, уточняват от Министерството на здравеопазването.
Корекциите на съответните статуси са извършени от регионалните здравни инспекции. 15-те случая са на лекари, медицински сестри, санитари и друг болничен персонал в областите: София-град, Софийска област, Кюстендил, Кърджали, Плевен, Добрич и Сливен.
И шестте медицински лица, при които COVID-19 е доказан през последното денонощие (3-ма лекари и 3 медицински сестри от три лечебни заведения в София-град), са изолирани в домашни условия за 14 дни.
Обръщаме внимание, че единствено въпросните 6 случая на положителен медицински персонал са включени в общия брой новорегистрирани за изминалите 24 часа –79. Останалите 15 случая са регистрирани в системата в дните, когато са установени, уточняват от ведомството.
Починалите лица, при които е доказан новият коронавирус са 207, като случаите от изминалото денонощие са 8. Починали са жена на 73 г. с пневмония и сърдечно заболяване, мъж на 71 г. с пневмония и множество придружаващи заболявания, жена на 76 г. с диабет, мъж на 78 г. със сърдечно и белодробно заболяване, мъж на 65 г. с диабет, сърдечно и бъбречно заболяване; жена на 57 г. с диабет и сърдечно заболяване; мъж на 61 г. с пневмония и хронично белодробно заболяване, жена на 67 г. с пневмония, за която няма информация за придружаващи заболявания.
Изненадващ спад на случаите на коронавирус в България
От днес носенето на маски на закрити обществени места отново е задължително.
Изключение се допуска само за клиентите в местата за хранене и питейните заведения. Персоналът, обаче, трябва да е с маска или шлем.
Причината за поредната промяна на правилата е ръстът на заразените с коронавирус през последната седмица.
Спортните зали, театрите и кината остават отворени, но при строги правила - публиката може да е до 50% от капацитета на залата и през една седалка.
При футболните мачове - условието е до 1000 души на сектор.
БЛС: PCR тестването на пациентите е необходимост
Засилва се и контролът в градския транспорт. Екипите на Общинска полиция ще проверяват за носенето на маски.
Повод е, че заповедта не се спазва. През изминалата седмица са направени над 700 проверки, съставени са 16 акта и десетки предупредителни протокола.
"Предимно се пишат протоколи, но през изминалата седмица са глобени 16 души за липса на маски. Това продължава и тази седмица с удвоен брой контрольори и служители на Общинска полиция", обясни в ефира на NOVA директорът на "Градска мобилност" Димитър Дилчев.
Глобите започват от 300 лв. и стигат до 1000 лв. Проверките са всеобхватни, контрольорите ще бъдат цял ден в града и ще проверяват спазват ли се мерките.
Проверка на телевизията установи, че в автобус в столицата всички пътници носят маски и са редовни.
Според Дилчев, столичаните, които спазват мерките, са мнозинство, но има и такива, които нарушават заповедите.
Междувременно днес стана ясно, че удължават засилените противоепидемични мерки в плевенското село Буковлък с още една седмица.
Запазва се и 24-часовият полицейски контрол на два пункта, за да се ограничи напускането на хора, поставени под карантина.
Според РЗИ мерките до момента имат резултат, но е необходимо да продължат и спазвани стриктно от населението до 29 юни. Не се допуска излизането от Буковлък само на хора, поставени под карантина.
Остава забраната за посещения на барове, дискотеки и пенсионерски клубове в селото. В обществените обекти трябва да се спазва дистанция между посетителите, да се извършва дезинфекция и контролиране на влизащите в обектите.
Носенето на маски е задължително на всички обществени закрити и открити места. Не се разрешават групови празненства и масови мероприятия.
Хигиенният и противоепидемичен контрол на обектите с обществено предназначение се засилва, осъществява се от РЗИ и МВР.
Остават и пунктовете, на които полицаи не допускат напускане на селото от болни и под карантина , д-р Атанас Гарев, директор на РЗИ каза: "С тези пунктове искаме да помогнем и на хората, които ходят и проверяват. Трябва да ви кажа, че МВР осъществява един невероятен контрол и голяма част от общопрактикуващите лекари също поддържат контакт с тях".
Актуални данни за разпространението на COVID-19 по света можете да намерите тук.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!