"Истината е, че нещата са много тежки. Специално персоналът вече е преуморен, не само уморен. Над 70% от сестрите и лекарите са пенсионери. Те не успяват да работят по 24 часа. А нашият дълг е да пазим болницата и пациентите", коментира в ефира на "Събуди се" началникът на COVID-отделението на II МБАЛ в София д-р Бруск Халил.
Висок брой нови случаи на COVID-19 у нас, починали
Той допълни, че обстановката във Втора градска болница е нормална, но всички легла за лечение на заразени с COVID-19 са изчерпани.
Бруск Халил посочи, че отделението му не разполага с „Ремдесивир” за тежките случаи
Проф. д-р Георги Хубчев загуби битката с COVID-19
"Лекуваме по други начини, със силни антибиотици и различни препарати от най-тежката артилерия, както и с кислород", добави той.
Хората, които са на домашно лечение, се консултират всеки ден, категоричен беше медикът.
Нови строги мерки срещу COVID-19 в Европа
Според него е задължително мерките да се върнат
"Трябва да се затегнат мерките в дискотеките, баровете и нощните клубове. Привърженик съм на носенето на маски в затворени помещения", уточни д-р Халил.
Проф. Петров: Смятам, че COVID-19 ще остане завинаги
Повече вижте във видеото.
Как медицинският персонал от други болници се справя с наплива на пациенти с COVID-19:
"Засега се справяме. Забелязва се обаче преумора на част от персонала. Медицинските сестри, които още от лятото работят в Инфекциозно отделение в окръжна болница и при нас, са затруднени в изпълнението на дейността си", каза пулмологът в бургаската болница „Бургасмед” д-р Дина Досева в ефира на "Събуди се".
"Умората е чисто физическа. Работим по 12 часа. Смятам, че мога да продължа да го правя", добави старшата сестра Христина Янова.
"Умора при мен все още няма, но напрежението е голямо. Това е ново заболяване и всеки пациент е различен. Засега най-неприятен в работата е хаосът, който е извънболничната система. Пациентите не се насочват както трябва и това създава напрежение", началникът на Вътрешно отделение д-р Силвия Атанасова.
COVID-19: Болници у нас са на ръба
Тя посочи, че медицинският персонал се стреми да не показва притесненията си.
"Ние също сме хора, нас също ни е страх, имаме близки и мислим за тях. Спазваме всички мерки", сподели д-р Атанасова.
Д-р Досева посочи, че преумората оказва своето влияние. "Няма да е никак лошо да се увеличи персоналът в отделенията за лечение на коронавирус. На всички е ясно, че има недостиг на медицински кадри. По време на пандемията, той се усеща най-много", добави тя.
Тревожна остава ситуацията с коронавируса в Монтана. В Инфекциозното отделение в окръжната болница са настанени 30 души.
"Наложи се да върнем няколко пациенти в предните дни. Капацитетът ни е 36 легла, повече е невъзможно да приемем и обслужваме. Работим две лекарки, заедно с осем сестри, които вече са изтощени", каза завеждащият Инфекциозното отделение в монтанската болница д-р Илияна Събчева.
Медикът поясни, че заболеваемостта в града нараства. Апелира хората да носят маски, да спазват дистанция, както и да избягват близките контакти.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!